Yozgat’ta 3200 Yıllık Hitit Heykel Atölyesi Açık Hava Müzesi Olacak

Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Yeniyer Beldesi’nde, 3200 yıl önce Hitit döneminde heykel atölyesi olarak kullanılan bölge Açık Hava Müzesi ve Kültür Park olacak.

Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Yeniyer Beldesi’nde Hitit döneminde ‘Heykel Atölyesi’ olarak kullanılan bölgede Konya Ovası Projesi Kalkınma İdaresi (KOP) ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile yapılan kurtarma çalışmaları neticesinde Açık Hava Müzesi ve Kültür Park kurulacak.

Yeniyer Belediye Başkanlığı tarafından hazırlanan proje kapsamında Hitit Heykel Atölyesi’nin bulunduğu yaklaşık 14.000 metre kare alan üzerine inşa edilecek Açık Hava Müzesi ve Kültür Park projesiyle, Yeniyer Beldesi Yozgat’ta turizminin yeni merkezlerinden olacak. Yeniyer Belde Belediye Başkanı Osman Yılmaz Hititler tarafından heykel atölyesi olarak kullanılan bölgenin hem turizme kazandırılacağını, hem de kaçak kazıcıların tehdidinden kurtarılacağını söyledi.

Bugüne kadar definecilerin çeşitli zararlar verdiği ve 1987 yılında müze tarafından Hapis Boğazı Harabeleri adı altında koruma altına alınan Hitit heykel atölyesi, açık hava müzesinde sergilenecek. 1. dereceden sit alanı olarak tescillenen bölge, Hitit döneminden kalma çoğu yarım kalmış heykeller barındırıyor. Bölgede oyma tekniğiyle yapılmış birçok aslan heykeli ve mimari öge bulunuyor.

MÖ 1200 yıllarına ait Hititlerin ilk heykel atölyesi olduğu bilinen bölgede Hattuşa, Alacahöyük, Kerkenes gibi tarihi dokulara sanat eserleri üretildiğini kaydeden Yılmaz,”Kazankaya, Armutlu ve Hapis Boğazı olmak üzere 3 farklı noktada bulunan tarihi alan birinci derece de arkeolojik sit alanı olarak ilan edildi. Tarihte buranın çok önemli bir yer olduğu bilinmekle beraber, yüzeye çıkmış çok önemli tarihi eserlerin kaçak kazılar neticesinde yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktaydı. Bu duruma da bir son veriyoruz. Yozgat Müze Müdürlüğü’müz ile birlikte hazırlamış olduğumuz proje yakında hayata geçiyor.” dedi.

Uzun zamandır kaderine terk edilmiş vaziyette bekliyor

Yozgat’ın Sorgun İlçesine bağlı Yeniyer Beldesinde 3200 yıl öncesine tarihlenen Hitit heykel atölyesinde eserler gün yüzüne çıkarılmayı bekliyordu. Ayrıca toprağın üstüne çıkmış olan heykeller defineciler tarafından patlatılıyordu. Yeniyer Belediye Başkanı Osman Yılmaz, 2015 yılı Ocak ayında yaptığı bir açıklamada da, bölgenin turizme kazandırılması için bir açık hava müzesi kurulacağını açıklamıştı.

Yozgat’ta Hitit Heykel Atölyesi Tahribata Uğruyor

Yozgat’taki Görkemli Roma Hamamı Unesco Listesine Başvuracak

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login