Hititlere Ait Yesemek Heykel Atölyesinde Gölet İnşaatı

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunan Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi, inşa edilen sulama göleti yüzünden tehlike altında.

Gaziantep Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Atilla Engin, “Dünya Mirası Geçici listesine alınan böyle bir arkeolojik alanda gölet inşaatı yapılması, kalıcı liste için büyük bir engel teşkil edecektir. Bu proje UNESCO sürecini baltalar.” diyor.

(Kars’taki 7.000 Yıllık Kaya Resimleri Yok Ediliyor)

Gaziantep Kent Konseyi tarafından yapılan açıklamada ise, sulama barajı çalışmalarının, oradaki tarihi eserlere zarar vereceği; daha yapılmadan da inşai faaliyetlerle zarar verildiği belirtiliyor.

Gaziantep’in İslahiye ilçesi sınırları içerisinde yer alan Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi, Eski Önasya Dünyası’nın bugüne kadar tespit edilmiş en büyük heykelcilik atölyesi olması nedeniyle benzeri olmayan bir arkeolojik alan niteliği taşıyor. Günümüzde Açık Hava Müzesi olan alan, sfenksler, kapı aslanları, kanatlı aslanlar, oturan aslanlar, savaş sahnesi kabartmaları ve sütun kaideleri gibi henüz yapım aşamasında olan birçok mimari unsuru barındırıyor.

Taş blokların taş ocağından kesilmesinden, birbirinden farklı heykellerin taslak haline getirilmesine kadar heykelciliğe dair pek çok aşamanın öğrenilebilmesine olanak sağlayan Yesemek’te daha önce yapılan çalışmalara göre, heykel atölyesi ve taş ocağı için genel yaklaşım, Yesemek’in daha çok Geç Hitit Devri’ne tarihlendiği yönündeydi. Ancak 2019 yılında yapılan yüzey araştırmalarından elde edilen bilgi ve bulgular, Yesemek’ in MÖ 13. yüzyıla, Hitit İmparatorluk Devri’ne tarihlenebileceğini gösteriyor.

“Yesemek’in geleceği tehlikede”

Konu hakkında açıklama yapa Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Dr. Samet Bayrak, “Gazi Şehrimizin en eski hazinelerinden biri olan Yesemek ile ilgili gelişmeler yakınen takip edilmekte ve sulama göleti inşaatı nedeniyle geleceği konusunda konseyimizde ciddi kaygılar taşımaktadır.” diyor.

Gaziantep Kent Konseyi’nin yaptığı açıklamada, sulama barajı çalışmalarının, oradaki tarihi eserlere zarar vereceği; daha yapılmadan da inşai faaliyetlerle zarar verildiği belirtildi.

Açıklamaya göre, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) İslahiye’de Yesemek Sulama Barajı çalışmalarına devam ederken, Yesemek’te yaklaşık 200 hektarlık alanı kapsayan yeni bir antik kentin varlığı bilimsel raporlarla ortaya çıktı.

Kent konseyi, bu nedenlerle inşaatın yapımından vazgeçilmesi gerektiğini, ayrıca 1. derece deprem bölgesinde köyün üzerine baraj yapılmasının da endişe verici olduğunu söylüyor.

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login