Çorum’da Hititlere Ait Boğa Biçimli Kap Bulundu

Çorum’un Boğazkale ilçesindeki Hattuşa Antik Kenti’nde yürütülen kazı çalışmalarında 3.500 yıllık boğa biçimli içme kabı bulundu.

Milattan önce 1280’de Hititler ile Mısırlılar arasında yapılan ve tarihte bilinen ilk yazılı antlaşma Kadeş Antlaşması’nın da imzalandığı başkent olarak bilinen Hattuşa’da, arkeolojik kazılar Prof. Dr. Andreas Schacahner başkanlığında yürütülüyor.

Kazılarda her geçen yıl Hititler ve diğer medeniyetlerin tarihine ışık tutacak eserler gün yüzüne çıkarılıyor.

(Çorum’da İnşa Edilen Hitit Köyü Tamamlanmak Üzere)

Hattuşa Kazı Başkanı Prof. Dr. Andreas Schacahner, bu yıl yürütülen kazı çalışmalarında buldukları boğa biçimli içme kabının bugüne kadar buldukları en güzel eserlerden bir tanesi olduğunu söyledi.

Önemli bir yapının içinde bulundu

Bulunan boğa biçimli kabın Hitit dönemine ait bir içme kapı olduğunu belirten Prof. Dr. Andreas Schacahner,

“Milattan önce 1500-1600 yılları arasına tarihlendirebileceğimiz bir eser. Eser büyük bir yapıda ele geçti. Tam tapınak olduğu belli olmasa da eseri bulduğumuz yapı da tahminimize göre büyük ritüeller ve kült aktivitelerin yapıldığı bir mekan.”

Boğa biçimli içme kabının tek olmadığını, daha önceki yıllarda da benzer eserler bulduklarını anlatan Prof. Dr. Schacahner,

“Anıtsal bir yapıdaki kazı çalışmaları sırasında molozların altında bulundu. Bu yapı da tahminimize göre Hitit döneminde büyük ritüeller ve kült aktivitelerin yapıldığı bir mekan. Önceki yıllarda buna benzer iki eser daha bulunmuştu. Bu da aynı binadan çıkarılan üçüncü eserimiz oldu.”

(Çorum’da 3.500 Yıllık Eşsiz Hitit Kılıcı Sergileniyor)

“Daha önceki eserlerden bir tanesi keçi şeklinde diğeri ise yumruk biçimindeydi. Bu eser gördüğünüz gibi boğa biçimli. Bu tarz kaplardan ritüele katılan büyükler, yani Hitit devletinin üst düzey yöneticilerdi. büyük ihtimalle ritüel çerçevesinde şarap veya bira gibi içki içiyordu. Böylelikle tanrılarına hizmet veya hürmet ederlerdi. Hititlerde ‘tanrıyı içmek’ diye bir tabir vardı. Ritüellerde yapılan bir şey. Hititlerin elit kısmındaki insanlar belki de rahipler tanrıyı bu tarz bardaklarda içerlerdi.”

Bu tarz eserlerin çok nadir olduğunu ve ellerine fazla geçmediğini anlatan Prof. Dr. Schacahner, “Bunun özelliği çok iyi korunmuş olması.” dedi.


İHA. DHA.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login