Çorum’da 3500 Yıllık Hitit Köyü Yeniden Kuruluyor

Anadolu’da bilinen ilk merkezi güç olan Hititlerin Çorum’daki başkenti Hattuşa’da, 3500 yıl öncesindeki yaşamın canlandırılacağı bir Hitit köyü kuruluyor.

1986’da UNESCO Dünya Mirası Listesi”ne, çivi yazılı tablet arşivleri de 2001 yılında UNESCO Dünya Belleği Listesi’ne alınan Hitit başkenti Hattuşa’da, dönemin koşullarının canlandırılacağı bir Hitit köyü kurulacak. Proje kapsamında, Hititler dönemindeki gibi taş temelli, üzeri kerpiçten evler, Aslanlı Kapı’dan girilen, avlusu bulunan, içerisinde birçok dükkanı barındıran, o günkü kral ve taht odası, hapishanesi, ekmek fırını, demir atölyesi bulunan yapılar inşa edilecek.

Çorum İl Özel İdaresi ve Boğazkale Kaymakamlığı tarafından yürütülen, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansının (OKA) desteğiyle kurulacak Hitit köyünün yapımı için ihaleyi kazanan firma ile taraftar arasında sözleşme imzalanması amacıyla kaymakamlıkta tören düzenlendi. Törende Kaymakam Turan Soğukoluk ve yüklenici firma yetkilisi, Hitit Köyü Projesi’ne ilişkin sözleşmeye imza attı.

Kaymakam Soğukoluk, “Tarihi milli park” ilan edilen Boğazkale ilçesindeki Hititlerin başkenti Hattuşa’nın, antik şehri çevreleyen 6 kilometrelik surları, anıtsal kapıları, 71 metre uzunluğundaki yeraltı geçidi, Büyükkale’deki sarayı, bugüne kadar açığa çıkarılan 31 tapınağı, kentin kuzeydoğusundaki Büyükkaya sırtlarında bulunan çok büyük boyuttaki buğday siloları ve Yazılıkaya Açık Hava Tapınağı ile görülmeye değer mekanlar arasında yer aldığını anlattı.

Aslanlı Kapı.

Hattuşa’nın tanıtılması ve gelen turist sayısının artırılması amacıyla ilçeye Hitit köyü inşa edileceğini belirten Soğukoluk, 7 dönüm arazide kurulacak köy projesinde, Hititlerin 3500 yıl önceki günlük yaşantısının canlandırılacağını söyledi.

Hitit Mutfağı ve Yemekleri: Et Yemeği Tarifleri

Yozgat’ta 3200 Yıllık Hitit Heykel Atölyesi Açık Hava Müzesi Olacak

Uşaklı Höyük Hititlerin Dini Merkezi Zippalanda Olabilir


AA. 19 Mayıs 2017.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply