İngiltere’de Kesintisiz 4000 Yıldır Kutsal Kabul Edilen Alan Bulundu

Arkeologlar, Shrewsbury Kilisesi’nin olduğu alanda ortaya çıkarılan kutsal mezarlığın, 4.000 yıldan daha eski olduğunu söylüyor.

Shrewsbury’de bir Ortaçağ yapısı olan Rum Ortodoks kilisesi F: Sarah Hart

Bugün bir Rum Ortodoks kilisesinin bulunduğu alanda ortaya çıkarılan mezarlık, İngiltere’de yaklaşık 4000 yıldır sürekli olarak kutsal bir alan görevi gören tek merkez olabilir.

Yapılan çalışmalara göre, alan Neolitik Çağ’dan beri sürekli olarak kullanılıyor. Kazı esnasında ortaya çıkarılan ahşap direklerden alınan örnekler ile yapılan tarihlendirmeler, kutsal alanın yaklaşık olarak MÖ 2033’e tarihlendiğini gösteriyor.

Araştırmacılar ise alanın Anglo-Sakson mabedi olmasını beklemekteydiler.

Kazılar sırasında bulunan ahşap direk. F: Sarah Hart

Tarihler beklenenden çok eski

Araştırmacılardan Janey Green, yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkan tarihlerin herkesi şok ettiğini belirtiyor.

Yapılan çalışmalarda Neolitik, Tunç, Demir çağı sonrasında Roma, Anglo-Sakson ve bugün bir Ortaçağ kilisesine ev sahipliği yapan alanın bugüne kadar kullanılagelmiş en eski pagan mezarlığı olabileceği belirtiliyor.

İngiltere’de buna benzer başka bir alan daha geç tarihlere denk gelmesine rağmen mevcut. Shrewsbury gibi Cranborne Chase de günümüzde dini bir alan görevi görmekte olan oldukça eski bir kült alanı.

Alanda gömülmüş bir hayvan.

Alanda bulunan kilisenin rahibi Peder Stephen Maxfield, “Bu küçük kilisenin bulunduğu alanın oldukça önemli bir tarihe sahip olduğunu kim söyleyebilirdi ki…” diyor.

Araştırmacılar alana ilk geldiklerinde tek gördüklerinin çökmekte olan eski bir kilise olduğunu, ancak şu an ise onun altında yatan binlerce yıllık tarihe şahitlik ettiklerini belirtiyor.

Yunan Adası Kithnos’da Asklepios Kutsal Alanı Bulundu

İngiltere’de Tekrar Canlanmaması İçin Parçalanan Ortaçağ İskeletleri Bulundu

İngiltere’de Dili Kesilerek Yerine Taş Konmuş Bir İskelet Bulundu


BBC. 19 Mayıs 2017.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra eğitimine İstanbul Üniversitesi'nde Tarihöncesi bölümünde yüksek lisans programında devam ediyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply