Çorum’da 3500 Yıllık Yaşamın Canlanacağı Hitit Köyü Kuruluyor

Anadolu’da bilinen ilk merkezi güç olan Hititlerin Çorum’daki başkenti Hattuşa’da, 3500 yıllık yaşamın canlandırılacağı bir Hitit köyü inşa edilecek.

Çorum'da 3500 Yıllık Yaşamın Canlanacağı Hitit Köyü Kuruluyor

“Tarihi Milli Park” ilan edilen Boğazkale ilçesindeki Hititlerin başkenti Hattuşa, antik şehri çevreleyen 6 kilometrelik surları, anıtsal kapıları, 71 metre uzunluğundaki yeraltı geçidi, Büyükkale’deki sarayı, tapınakları, devasa boyuttaki buğday siloları ve Yazılıkaya Açık Hava Tapınağı ile Hititler için oldukça önemli bir yer.

Ören yerindeki bazı yapı ve mimari yapıların korunması nedeniyle 28 Kasım 1986’da UNESCO Dünya Mirası Listesi”ne, bilinen en eski Hint-Avrupalı dili temsil eden çivi yazılı tablet arşivleri de 2001 yılında UNESCO Dünya Belleği Listesi’ne alınan Hattuşa’nın tanıtılması amacıyla Boğazkale Kaymakamlığı tarafından çeşitli çalışmalar yürütülüyor.

Hitit Kötü Kuruluyor

Hititlerin başkenti Hattuşa’nın tanıtılması amacıyla Boğazkale ilçesine Hitit köyü inşa edilecek. İlçe merkezindeki 7 dönüm arazide kurulacak Hitit köyü projesi kapsamında 1 milyon liranın üzerinde yatırım gerçekleştirilecek. Hitit köyü ile Hititlerin 3500 yıl önceki günlük yaşantısının canlandırılacak. Proje kapsamında o günün şartlarını olabildiğince canlandırabilmek için Hitit mimarisi ile büyük bir Hitit köyü tasarlandı. Hititler dönemindeki gibi taş temelli, üzeri kerpiçten evler, Aslanlı Kapı’dan girilen, avlusu bulunan, içerisinde birçok dükkanı barındıran, o günkü kral ve taht odası, hapishanesi, ekmek fırını, demir atölyesi bulunan bir yapı inşa edilecek.

Kaymakam Osman Aydoğan, Hattuşa’nın UNESCO’nun “Dünya Mirası Listesi”ne dahil edilmesinin 30’uncu yılı dolayısıyla çeşitli proje ve etkinlikler düzenlediklerini söyledi.

Proje kapsamında hediyelik satışların yapılacağı dükkanlar, seyir terası ve kafeterya da bulunacağına işaret eden Aydoğan, “Amacımız ziyaretçilere 3500 yıl önce Hititlerin nasıl yaşadığını göstermek. Tanıtım materyalleriyle 1 milyon liranın üzerinde yatırım yapılacak bir proje. Bunun şu anda Türkiye’de yapılmış bir örneği yok. İlk defa Hitit tapınak mimarisiyle bir Hitit köyü inşa edilmiş olacak. Diğer projelerimiz içerisinde bizim için en prestijli olanı Hitit köyüdür.” dedi.


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login