Çorum’daki Tarlada 3.500 Yıllık Hitit Mührü Bulundu

Çorum’un Ortaköy ilçesi, Şapinuva bölgesinde tarımla uğraşan bir çiftçi, tarlasında Hitit dönemine ait damga mühür buldu.

Şapinuva beldesindeki bir çiftçi, tarlasında çalıştığı sırada demir mühre rastladı. Konudan haberdar olan Ortaköy Belediye Başkanı Taner İspir, irtibata geçtiği çiftçiyi, bulduğu tarihi eseri Çorum Valiliği’ne teslim etmeye ikna etti.

Başkan İspir, eseri bulan çiftçiyle Çorum Valisi Mustafa Çiftçi’yi makamında ziyaret ederek, damga mühürü teslim etti. Mühür, teslim edildiği müze yetkilileri tarafından Çorum Müzesi koleksiyonuna kazandırıldı.

(Hititlerde Vergi Toplayıcıları Büyük Bir Servet Biriktirmiş)

Çorum Müzesi uzmanları tarafından yapılan ilk incelemede; ‘çekiç başlı damga mühür’ olduğu belirlenen tarihi kalıntının, milattan önce 1650- 1400 yıllarını kapsayan Eski Hitit Çağı’na ait olabileceği tespit edildi.

Mühür ile ilgili Çorum Valiliği’nin yaptığı yazılı açıklama şöyle:

“Baskı kısmı çiçek biçimli, yukarı doğru incelen sap kısmı fasetli ve halka kabartma bezemeli, tutamağı çekiç başlı olarak tanımlanan nikel alaşımlı bronzdan yapılmış 2,7 cm yüksekliğinde, 2,2 cm genişliğinde madeni mühürdür. Ülkemizdeki müzelerde, Çorum Müzesinde, yurt dışındaki müze ve koleksiyonlarda az sayıda benzer örnekleri bulunan mühür, özellikle imparatorluk çağından önceye ait Anadolu Mühürleri ile aynı gruptandır. Biçim ve üslup özellikleri ile buluntu yeri olan Ortaköy/Şapinuva göz önüne alındığında bu mühür, Eski Hitit çağına tarihlendirilmektedir.”

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login