Çorum’da İnşa Edilen Hitit Köyü Tamamlanmak Üzere

Çorum’da Hititlere 450 yıl başkentlik yapmış Hattuşa’nın tanıtımı için inşa edilen Hitit Köyü’nde turistler Hitit hapishanelerinde konaklayacak.

Köye gelecek ziyaretçiler, 3.500 yıl önce Hititlerin günlük yaşantısına tanık olup dönemin hapishanesine benzer odalarda konaklama fırsatı bulacak.

Çorum, Anadolu’nun ilk medeniyetlerinden Hatti ve Hititlerin kültürel mirasına ev sahipliği yapıyor. “Tarihi Milli Park” ilan edilen Boğazkale ilçesindeki Hititlerin başkenti Hattuşa, antik şehri çevreleyen 6 kilometrelik surları, anıtsal kapıları, 71 metre uzunluğundaki yer altı geçidi, Büyükkale’deki sarayı, bugüne kadar açığa çıkarılan 31 tapınağı, kentin kuzeydoğusundaki Büyükkaya sırtlarında açığa çıkarılan çok büyük boyuttaki buğday siloları ve Yazılıkaya Açık Hava Tapınağı ile görülmeye değer mekanlar arasında yer alıyor.

(Çorum’da 3500 Yıllık Hitit Köyü Yeniden Kuruluyor)

Ören yerindeki bazı yapı ve mimari toplulukların kusursuz biçimde korunması dolayısıyla 28 Kasım 1986’da UNESCO’nun “Dünya Mirası Listesi”ne, bilinen en eski Hint-Avrupalı dili temsil eden çivi yazılı tablet arşivleri de 2001 yılında UNESCO’nun “Dünya Belleği Listesi”ne alınan Hattuşa’nın tanıtılması ve turist sayısının artırılması amacıyla Boğazkale Kaymakamlığı tarafından çeşitli çalışmalar yürütülüyor.

Hitit Köyü bitmek üzere

Kaymakam Turan Soğukoluk, yaptığı açıklamada, turizmin canlandırılması ve turist sayısının artırılması amacıyla ilçe merkezindeki 7 dönüm arazi üzerine kurdukları Hitit Köyü’nün tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

Soğukoluk, Hitit Köyü’nde turistlerin konaklayacağı “Hitit hapishanesi” konseptindeki odaların da inşa edildiğini belirtti.

Soğukoluk, “Hitit Köyü’nde, Hititlerin o dönemdeki yaşantısından kesitler sunmayı amaçlıyoruz. Nitekim inşaat çalışması bittiği zaman bu köyde Hitit dönemine ait taş, demir ve çömlek atölyeleri, kralın tahtının da bulunduğu kral odası, turistlerin rahatlıkla konaklayabileceği ve o dönemdeki atmosferi yaşayabileceği dinlenme alanları oluşturulacak. Üç adet hediyelik eşya dükkanları olacak. Mimarisi de Hititlere özgü bir mimarı olacak.” dedi.

Türkiye genelinde son birkaç yıldır turist sayısında düşüş olduğuna ancak bu yıldan itibaren turist sayısının artmaya başladığını aktaran Soğukoluk, “Hitit Köyü Projesi’ni hizmete sunduğumuz zaman buraya gelen turist sayısının 2-3 kat artmasını bekliyoruz çünkü projeyi imzaladığımız andan itibaren burası uluslararası arenada dahi konuşulmaya başlandı. Hollanda’dan bu konuda bilgi almak isteyen akademisyenler oldu.”


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login