İspanya’da 500 Yıllık Heykelin Restorasyonuna Tepki

İspanya’daki 16. yüzyıla ait Aziz George heykelinin restorasyonu, kültür yetkilileri tarafından büyük tepki topladı.

Aziz George resminin restorasyondan önce ve sonrasını gösteren fotoğraf. C: Artus Restauracion Patrimonio

Eskimiş mobilya ve duvarlarınızın görünümünü boyayla düzeltebilirsiniz ama konu tarihi eserlere gelince bunu uzmanlara bırakmak en iyisi.

İspanya’da bir kilise, bu gerçeği biraz geç fark etmiş gibi gözüküyor.

16. yüzyıldan kalma Aziz George heykelini restore etmek için bir resim ve elişleri öğretmeni tutan kiliseden paylaşılan fotoğraflarda heykelin pembe yüzü ve parlak zırhı dikkat çekiyor.

(Konya’da Selçuklu Köşkünün Restorasyonu Tepki Çekiyor)

Kültür yetkilileri kilisenin bu girişimini “korkunç” olarak niteliyor.

İspanya’nın sanat koruma kurulu yaptığı yazılı açıklamada “Kültür mirasımıza yönelik saldırılara daha fazla tolerans gösteremeyiz” diyor ve ekliyor: “Bu restorasyonu yapan kişinin bu tür işler için gereken eğitimi almadığı bariz.”

İspanyol haber ajansı EFE’ye göre ülkenin kuzeyindeki Estella kentindeki kilise başlangıçta heykeli restore etmektense temizlemek istiyordu.

Fakat heykelin son durumunu gören yerel yetkililer, kilisenin planlarındaki değişimden haberdar edilmedikleri için öfkeli.

(5. Murat Av Köşkü Hamamı’nın Restorasyonuna Tepki)

Guardian gazetesine yazan kentin belediye başkanı Koldo Leoz, “Kent konseyi de bölgesel hükümet de bu restorasyon girişiminden habersizdi.” diyor.

Leoz, uzmanların çağırıldığını ve restorasyon çalışmalarını geri almanın ve heykeli önceki haline geri getirmenin mümkün olup olmadığını kontrol ettiklerini belirtiyor.

İspanya’da İsa freskinin orijinal, eskimiş ve “restore edilmiş” halini gösteren üç farklı fotoğraf. C: AFP

Belediye başkanı heykeli gördüğünü ve sonuçtan memnun olmadığını söylüyor. “16. yüzyıldan kalma bu heykel için yapılması gereken restorasyon bu olamaz. Alçı ve yanlış boya kullanmışlar ve orijinal boya katmanlarının kaybolmuş olması olası. ”

Bazıları bu restorasyon işlemini 2012’de bir İsa freskini restore etme girişimine benzetiyor.

(Fatih’teki Tarihi Mescidin Restorasyonuna Tepkiler Büyüyor)

Ünlü girişimde kilise cemaatinin yaşlı üyelerinden Cecilla Gimenez fırçasını eline alıp nem nedeniyle hasar gören 19. yüzyıldan kalma sanat eserini onarmaya çalışmış fakat sonuç tüm dünyanın ilgisini çekecek ölçüde kötü olmuştu.

Bu girişim o kadar ünlenmişti ki, Zaragoza yakınlarındaki eseri görmeye on binlerce kişi gitti ve Gimenez de sonunda kendi sanat sergisini açtı.


BBC. The Guardian. 27 Haziran 2018.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login