Çin İmparatorunun Mezarında Yazılar ve Semboller Bulundu

Çin’in Jiangxi kentindeki, Batı Han Hanedanlığı (MÖ. 206 – MS 24) imparatoru Liu He’nun mezarında yapılan kazılarda dış tabutun açılmasıyla çok sayıda yazı ve sembol bulundu.

Çin İmparatorunun Mezarında Yazılar ve Semboller Bulundu

 

Çin’in en önemli imparatorlarından biri sayılan İmparator Wu’nun torunu olan Liu He (MÖ. 92 – MÖ. 59) imparatorluk süresi içerisinde “Haihunhou” takma adını almıştı. Han Hanedanlığı’nın yönettiği MÖ. 206 – MS. 220 yılları arasında Çin tarihinin en zengin olduğu dönemlerden birini yaşadı.

Eylül ayında alanda yapılan çalışmalarda Liu He’nin mezarındaki ana tabut açılmıştı. Şimdi ise mezarın üçüncü bölümü açılma aşamasında. Mezara ait hediyeler ve kömür parçaları daha sonra çıkarılacak. Bu aşamada mezardaki kurban ve diğer özel eşyaların ortaya çıkarılması bekleniyor.

Çin İmparatorunun Mezarında Yazılar ve Semboller Bulundu

Arkeolog Yang Jun, tabut üzerinde buldukları elyazılarının ve sembollerin hala çözülemediğini belirtiyor. Ancak araştırmacılar bu yazıların, tabutun boyutu ve kökeni gibi tabut hakkında teknik bilgiler verdiğini tahmin ediyor. Yang tabutun açılma çalışmalarının iki ay süreceğini söylüyor.

Arkeologlar tabutun sökülen her bir parçasını belgeliyor, fotoğraflıyor, kaydediyor ve numara veriyor. Tabut tüm restorasyon ve konservasyon işlemlerinin ardından tekrar yerine konarak orada sergilenecek.

d8cb8a51564a17db0c1d02


China.org.cn

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login