Çin İmparatorunun 2.000 Yıllık Mezarında Panda Bulundu

Bir Çin imparatorunun 2.000 yıllık mezarında beklenmedik bir şey bulundu: dev bir pandanın eksiksiz iskeleti.

Han İmparatoru Wen’in yönetimi barış, refah ve pandalarla tanımlanıyor. C: Wikimedia Commons

Hayvanın, işlerin kendisi için ters gittiği bir bambu avında tesadüfen buraya gelmiş olması pek olası değil. Kalıntıları keşfeden arkeologlar, bunun yerine pandanın zenginliği ve gücü sergilemek için saygın liderin yanına gömüldüğüne inanıyorlar.

Panda iskeleti yakın zaman önce Çin Sosyal Bilimler Akademisi Arkeoloji Enstitüsü’nden bir araştırmacı ekibi tarafından Xi’an yakınlarındaki İmparator Wen Mozolesi’nde keşfedildi.

Çin’in merkezindeki Xi’an şehrinin geçmişi çok zengin. Burası, MÖ 206’dan MS 220’ye kadar Batı Han hanedanının başkenti olarak hizmet vermesinin yanı sıra, uzak diyarlardan gelen tüccarların mal ve fikir ticareti yaptığı İpek Yolu’nun orijinal başlangıç noktasıydı.

(İlgili: Arkeologlar Çin’in İlk İmparatorunun Mezarını Neden Açamıyor?)

İmparator Wen, Batı Han hanedanını MÖ 180’den MÖ 157’ye kadar yönetti. Wen-di olarak da bilinen İmparator Wen, hükümdarlığı barış ve refah ile karakterize edilen başarılı bir imparator olarak kabul ediliyor.

Yüzyıllar boyunca, eski tarihi kayıtların yanlış yorumlanması nedeniyle büyük imparatorun Xi’an yakınlarındaki dağlara gömüldüğü varsayıldı. 2021 yılına kadar arkeologlar, Xi’an’ın Baqiao semtinde birkaç kilometre güneyde bir mezar alanı keşfettiler.

Araştırmacılar, zenginlik ve prestij sembolleri olarak imparatorların ve imparatoriçelerin mezarlarında egzotik hayvanların ve nadir kuşların kalıntılarının ortaya çıkarıldığını söylüyor. C: Pixabay

Kazılar arasında, pişmiş toprak figürinler, bronz mühürler, demir eşyalar, bronz arabalar ve atlar dahil olmak üzere 1.500’den fazla arkeolojik eserin gömüldüğü 110 çukurla çevrili bir mezar keşfettiler.

Sahada devam eden kazılar, İmparator Wen’in hayatından ve o dönemden daha fazla kalıntı, özellikle de bir panda iskeletini ortaya çıkarmaya devam etti.

Projeyle ilgili arkeoloji uzmanları yaptığı açıklamada, “Hayvan kurban etme çukurunda ortaya çıkarılan dev panda iskeleti, başı imparatorluk mozolesine, kuyruğu batıya bakacak şekilde gömülmüş ve oldukça eksiksiz. Bu, Qinling Dağları’nın kuzey yamacında dev bir panda olmalı.” diyor.

Shaanxi Arkeoloji Akademisi’nde arkeolog ve iskeleti çıkaran ekibin bir parçası olan Hu Songmei, “Bu sefer kazdığımız hayvan kurban çukurları, batı Han hanedanındaki kraliyet bahçelerinin ve çiftliklerinin bir kopyası olabilir.”diyor.

Hu’nun ekibi, hayvan iskeletleriyle birlikte 380’den fazla kabaca dikdörtgen toprak çukuru buldu. Ahşap tabutlarda bazı sürüngenler ve çömlek kaplarında kuşlar bulundu. Çok çeşitli vahşi yaşam kurbanları, Han hükümdarları için bir statü sembolü olarak görülüyordu. Halkın mezarlarında da hayvan kurbanı bulundu, ancak köpekler ve domuzlar dahil olmak üzere evcilleştirilmiş hayvanlarla sınırlıydı.

“Şu anda elimizde bulunan kazı kayıtlarından, egzotik hayvanlar ve nadir kuşlar sadece imparatorların, imparatoriçelerin ve kraliçe annelerin mezarlarında ortaya çıkarılmıştır. Onlar bir statü ve prestij simgesiydi.”

Dev pandalar, Çin’in sadece küçük bir bölgesine özgü ve genellikle ülkenin kültürel simgelerinden biri olarak kabul edilir. Ülkenin uzun ve zengin geçmişi boyunca, seçkinlerin zenginliğini ve gücünü simgelemek için mükemmel olan asil yaratıklar olarak kabul edildiler.

Bu hanedanın pandalara karşı bir tutkusu olduğu oldukça açık. 1970’lerde arkeologlar, Han İmparatoru Wen’in annesi İmparatoriçe Dowager Bo’nun mezarının dışına gömülü bir pandanın kafatasını da keşfettiler.

Bu hanedanın ötesinde, dünyanın dört bir yanındaki toplumların üst kademelerinden gelen insanların mezarlarının yanında sayısız hayvan bulundu. Eski Mısırlılar özellikle mumyalanmış köpekler, kediler, babunlar, aslanlar, atlar, keçiler, yılanlar, kuşlar ve korkunç derecede büyük timsahların bulunduğu hayvan mezarlarına düşkündü.

Ancak pandalar, eski Çin’in mezarlarına özgüydü.


IFL Science. 8 Ağustos 2023.

Washington Post. 9 Ağustos 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login