Çin İmparatorunun 1.500 Yıllık Mezarı Bulundu

Çin’deki 1.400 yıllık imparator mezarı, kardeşler ve bir savaş ağası arasındaki kraliyet güç mücadelesinin kanıtlarını ortaya koyuyor.

Mezarın üzerindeki bir yazıt, orada gömülü olan kişiyi bir “dük” olarak tanımlıyor ancak bu kişi daha sonra Kuzey Zhao hanedanının ilk imparatoru olarak tanındı. C: Shaanxi Academy of Archaeology

1.400 yıllık mezarın üzerindeki yazıtta, ölümünden sonra imparator ilan edilen adamın dük olarak gömüldüğü görülüyor.

Bir Çin imparatorunun 1.400 yıllık mezarı, kraliyet kardeşleri ile bir savaş ağası arasındaki, şimdiye kadar yalnızca tarihi kayıtlardan bilinen siyasi güç mücadelesini doğruluyor.

Resmi Çin haber ajansı Xinhua, geçen hafta arkeologların Pekin’in yaklaşık 900 kilometre güneybatısındaki Shaanxi eyaletindeki Xianyang şehri yakınlarında mezarı ortaya çıkardıklarını bildirdi.

(İlgili: Çin İmparatorunun 2.000 Yıllık Mezarında Panda Bulundu)

Raporda, mezarın, 557 yılında Kuzey Zhou hanedanının kurucusu olarak kabul edilen ve kişisel adı Yuwen Jue olarak da bilinen İmparator Xiaomin’in kalıntılarının bulunduğu belirtildi.

Ancak tarihçiler, Jue’nin yalnızca birkaç ay hüküm sürdükten sonra tahttan indirilip idam edildiğini ve onlarca yıl sonrasına kadar imparator ilan edilmediğini söylüyor.

Xianyang yakınlarında yeni keşfedilen mezarda, cıva sülfürün kırmızı bir mineral formu olan zincifre ile boyanmış karakterlerle yazılmış bir kitabe bulundu. Yazıt Jue’yu, imparator olarak değil, öldüğü sırada resmi rütbesi olan “Lueyang Dükü” olarak tanımlıyor.

Her ne kadar mezar daha sonraki bir tarihte mezar soyguncuları tarafından yağmalanmış olsa da, arkeologlar çanak çömlek ve pişmiş toprak heykelcikler de dahil olmak üzere 146 eseri ortaya çıkardı. C: Shaanxi Academy of Archaeology

Kazılar üzerinde çalışan Shaanxi Arkeoloji Akademisi’ne göre mezar, Xianyang’ın kuzeybatısında, o dönemden kalma çok sayıda yüksek statülü mezarın bulunduğu bir bölgede ortaya çıkarıldı.

Jue’nin küçük erkek kardeşine ait bir mezar daha önce yakınlarda bulunmuştu. Diğer bir erkek kardeşi olan Yuwen Yong’un (Kuzey Zhou İmparatoru Wu) mezarı ise yaklaşık 8 km doğuda yer alıyor.

Yeni keşfedilen mezar, yaklaşık 56 metre uzunluğunda ve yaklaşık 10 metre derinliğinde tek bir odadan oluşuyor.

Söz konusu mezar, tarihin bir noktasında mezar soyguncuları tarafından açılmıştı. Ancak arkeologlar pişmiş toprak heykelcikler ve çömlekler de dahil olmak üzere mezar hediyesi olarak gömülü 146 eser ortaya çıkardı.

Güç mücadelesi

Uzmanlar, mezarın üzerindeki yazıtın, yalnızca tarihi yazılarda anlatılan Kuzey Zhou hanedanlığının kuruluşu sırasında yaşanan siyasi mücadelenin ilk fiziksel kanıtını sağladığını söylüyor.

O zamanlar Çin, iç savaşlar ve siyasi kaosla boğuşan birkaç krallığa bölünmüştü; tarihçiler bu dönemi 420 ile 589 yılları arasında Kuzey ve Güney hanedanları dönemi olarak adlandırıyor.

Arkeologlar, mezarın üzerindeki yazıtın, şimdiye kadar yalnızca tarihi kayıtlardan bilinen taht için bir güç mücadelesini doğruladığını söylüyor. C: Shaanxi Academy of Archaeology

Stanford Üniversitesi’nden tarihçi Albert Dien, Jue’nin imparatorluk tahtına kuzeni ve koruyucusu savaş ağası Yuwen Hu tarafından getirildiğini söylüyor. Jue, Batı Wei hanedanının güçlü bir generali olan ve 556’da ölen Yuwen Tai’nin oğluydu ve Hu’nun desteğiyle 557 yılında tahta çıktı.

Ancak Jue, Hu’nun kontrolüne karşı isyan etti, bu yüzden Hu onu birkaç ay sonra tahttan indirip idam ettirdi ve yerine başka bir erkek kardeş olan Yuwen Yu’yu – İmparator Ming’i getirdi.

Hu sonunda Yu’yu zehirledi ve ardından kukla yöneticiler aracılığıyla Kuzey Zhou hanedanını kontrol etti. ta ki 572’de bir başka kardeşi Yuwen Yong’a sadık bir grup tarafından suikasta uğrayana kadar.

Dien, Jue’nun ancak Yong’un Hu’yu göndermesinden sonra, yani Jue’nun ölümünden yaklaşık 37 yıl sonra Kuzey Zhao hanedanının ilk imparatoru ilan edildiğini söylüyor. Sonuç olarak, Xianyang yakınlarında yeni bulunan mezarın üzerindeki yazıt, Jue’nin öldüğünde bir imparator olarak değil, bir dük olarak gömüldüğünü gösteriyor.


Live Science. 27 Eylül 2023.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login