Karahantepe’de Bulunan İnsan Heykelinin Penisi Nerede?

Göbeklitepe ve Karahantepe’de yapılan keşiflerden biri olan penisini tutan insan heykelinin penisine sansür uygulanıyor! Videoda heykelin penisinin artık yerinde olmadığı görüldü.

Yayınlanan videoda, KArahantepe’de bulunan heykelin penisinin kaybolduğu görülüyor.

İkisi de Şanlıurfa’da yer alan yaklaşık 12.000 yıl öncesine tarihlenen Göbeklitepe ve Karahantepe’de bulunan eşsiz heykeller dünden Türkiye’nin gündeminde.

Göbeklitepe’de renk pigmentleri olan gerçek boyutlu bir domuz heykeli ve Karahantepe’de 2,3 metre büyüklüğünde, büyük bir penisi olan insan heykeli bulundu.

Göbeklitepe’de keşfedilen yaban domuzu heykeli, ‘H’ şeklinde bir sembol, bir hilal, iki yılan ve üç insan yüzü veya maskesi olduğu tahmin edilen süslemelere sahip bir seki üzerinde ortaya çıkarıldı.

Karahantepe’deki çalışmalarda ise, dönemin gerçekçi insan heykellerinden biri gün ışığına kavuşturuldu. Gerçekçi bir yüz ifadesiyle, oturur vaziyette betimlenen heykel, 2,3 metre yüksekliğinde. Heykel bir sekinin içerisinde zemine sabitlenmiş olarak bulundu. Ölü bir insanı çağrıştıran kaburga, omurga ve omuz kemiklerinin öne çıktığı oturur vaziyetteki heykelin bulunduğu alanda duvara yerleştirilmiş bir akbaba heykeli ile zemine bırakılmış taş tabaklara da ulaşıldı. Ayrıca iki eliyle erekte haldeki penisini tutuyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve diğer birçok medya kanalı heykelin alt kısmını hiç göstermedi.

Ancak söz konusu heykellerin keşifleri, başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere ana akım medya tarafından sansürlenerek yayınlanıyor. Çeşitli kurumlar, Karahantepe’de bulunan ve elleriyle penisini tutan yaklaşık 12.000 ila 10.000 yıllık heykelin penis kısmını asla göstermiyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ise heykelin sadece üst bölgesini paylaşıyor.

Ana akım haber kanalları, alanda çektikleri videolarda bile heykelin alt bölgesini göstermiyor. Özellikle bir kanalda heykelin belden aşağı kısmının, sunucu spikerin arkasında kalmasına özen gösterilmiş olduğu görülüyor. Binlerce yıl önce bu topraklarda yapılan ve kültürel mirasımız sayılan bu eserler, medya kuruluşları ve bakanlığımız tarafından bir utanç kaynağı olarak mı görülüyor?

Haberlerin bu şekilde sansürlü olarak yayınlanmasından sonra başka bir kanalda keşifle ilgili yayınlanan bir videoda ise, söz konusu yeni bulunan heykelin penisinin hiç olmadığı görülüyor! Bu durum, akıllara televizyonda yayınlayabilmek için heykelin penisinin çıkarıldığını akla getiriyor.

Heykelin penis bölgesi, haber boyunca spikerin arkasına gizlenmiş.

Şimdi soruyoruz; 10.000 ila 12.000 yıl önce yapılmış bu heykelin penisi var mı? Varsa bu utanılacak bir şey mi? Yok gibi mi davranacağız? Televizyonda yayınlanması için bu penis heykelden çıkarıldı mı? Zaten kırık bulunduysa, tüm ana akım medyada heykelin alt bölümünün görülmemesi bir tesadüf mü? Müzede bu heykelin penissiz halini mi sergileyeceğiz?

Heykelin penisinin görüldüğü fotoğraf.
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login