İstanbul’daki Patlamada Mimar Sinan’ın Şehzade Camii Zarar Gördü

İstanbul’da Vezneciler’de gerçekleşen bombalı saldırıda Mimar Sinan’ın yaptığı 600 yıllık Şehzade Camii de büyük hasar gördü.

İstanbul'daki Patlamada Mimar Sinan'ın Şehzade Camii Zarar Gördü

Bu sabah saat 08:40 sıralarında çevik kuvvet polislerini taşıyan iki polis midibüsüne bombalı araçla yapılan saldırıda 11 kişi hayatını kaybetti, 36 kişi yaralandı. Patlama sırasında yakında bulunan Şehzade Camii de büyük ölçüde zarar gördü.

Patlamada, Mimar Sinan’ın yaptığı ünlü Şehzade Camisi’nin vitrayları patladı, alçı ve duvarlarında ise kopmalar meydana geldi. Mimar Sinan daha sonraları yaptığı bir değerlendirmede “Şehzade çıraklık, Süleymaniye kalfalık, Edirne Selimiye de ustalık eserimdir” diye bahsediyor.

İstanbul'daki Patlamada Mimar Sinan'ın Şehzade Camii Zarar Gördü

Şehzade Camii, Kanuni Sultan Süleyman tarafından 22 yaşında ölen oğlu Şehzade Mehmet adına Mimar Sinan’a yaptırılmıştı. Kanuni’nin oğlu Şehzade Mehmed Saruhan valisi iken 1543’de 22 yaşında vefat etti. Padişah, camiyi 1543-48 arasında Mimar Sinan’a yaptırttı.

18.42 metrelik kubbesi 4 büyük yarım kubbeye yaslanıyor. Şadırvan avlusu 12 sütunda 16 kubbeli. İkişer şerefeli çift minaresi var. Mimar Sinan bu camiden “Kalfalık eserim” olarak bahsediyor.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login