Antandros Nekropolü 1. Dereceden Arkeolojik Sit Alanı Olacak

Balıkesir’in Edremit ilçesi Altınoluk Mahallesi’nde bulunan Antandros Antik Kenti nekropolünün, 1. derece arkeolojik sit alanı olarak belirlenmesi için başlatılan çalışmalar kapsamında bugün bir toplantı düzenlenecek. Bugüne kadar yaklaşık 400 mezarın bulunduğu nekropol, 2. dereceden arkeolojik sit alanı olarak tescilli.

Toplantıyla ilgili olarak Edremit Belediyesi’nin yaptığı açıklama şu şekilde:

“İlçemiz Altınoluk Mahallesi, Tekçam mevkisinde 2. derece arkeolojik sit alanı olarak tescilli Antandros nekropolünün 1. derece arkeolojik sit alanı olarak belirlenmesi yönünde Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 30.09.2006 tarih ve 1835 sayılı karar doğrultusunda hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama imar plan tadilatı için 06.07.205 Gün ve 25887 Sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren, Koruma Amaçlı İmar Planları ve Çevre Düzenleme Projelerinin Hazırlanması, Gösterimi, Uygulaması, Denetimi ve Müelliflerine İlişkin Usul ve Esaslara Ait Yönetmelik’in 6. maddesi (f) bendi gereğince 05.06.2015 tarihinde, saat 10.00′ da birinci toplantı, 10.06.2015 tarihinde, saat 10.00’da ikinci toplantı, Edremit Belediyesi meclis salonunda düzenlenecektir.”

Antandros Nekropolü

Antandros Antik Kenti’nde 2001 yılında küçük bir sondaj ile başlayan nekropol kazıları, bulunan çok sayıda mezar nedeniyle oldukça genişledi. Nekropolde bugüne kadar toplam 412 mezar bulundu.
Nekropoliste ilk kültür katmanını Geç Roma Dönemi’ne ait mimari oluşturmakta. Henüz tam olarak plan elde edilememiş olsa da, MS. 4. yüzyılda bu alan yerleşim görerek mezarlık özelliğini yitirdi. Açmanın Kuzeydoğusunda ele geçen bir Bizans Dönemi mezarı ile açmanın batısında ele geçen MS. 2. yüzyıla ait bir mezar dışında, Helenistik Dönem sonrasına ait mezara rastlanmadı.

cihan
antandros.org

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login