Azerbaycan’da Yol Çalışmaları Sırasında Nekropol Bulundu

Azerbaycan’ın Shamakhy kentindeki Demirci köyünde, 3 hektar büyüklüğünde ve Geç Antik Çağa tarihlenen bir nekropol alanı ortaya çıkarıldı.

Nekropol alanında bulunan mezarlardaki hediyeler F:APA

Nekropol alanı bölgede sürdürülen yol yapım çalışmaları sırasında farkedildi.

Mayıs ayı başında Demirci nekropolünde başlayan kapsamlı kazılar, yerel ve ulusal ölçekli araştırma grupları tarafından organize ediliyor ve sürdürülüyor. Araştırmacıların bölgede yaptıkları ilk incelemelerde, nekropol alanının yüzeyin çok altında olmadığı açıklandı. Yerin altında 50 ila 80 cm arasında değişen yaklaşık 30 adet taş sanduka mezar keşfedildi.

Araştırmacılar sandıklar içerisine gömülü olan bireylerin, yaklaşık olarak 2 metre uzunluğunda 1,5 metre genişliğinde 40 cm kalınlığında ve yaklaşık 300 kilo ağırlığında taş kapaklar altında gömülü olduğunu belirtiyor.

Mezarları korumak için kullanılan dev taş kapaklar F: APA

Arkeologlar mezarlarda yalnızca iskeletlere değil, pek çok özel buluntuya da rastladı. Çalışmalarda mezarlardan gümüş kaseler, cam ve metal eşyalar ve bir takım organik materyal bulundu. Bu mezarları önemli kılan bir başka önemli unsur ise mezarlardan birinden çıkan kumaş kalıntısı. Bu kumaş kalıntısı şu ana kadar Azerbaycan’da bulunan en eski kumaş kalıntısı olarak kayıtlara geçti.

Mezarda bulunan kumaş parçası Azerbaycan’daki en eski kumaş buluntusu F:APA

Nekropol alanının MS 3. ile 4. yüzyıllar arasına tarihlendiği düşünülüyor. Nekropol alanı için araştırmacıların dikkat çektiği bir başka nokta ise, benzer nekropol alanlarının Türk mezarlıkları olarak geniş bir coğrafyada karşımıza çıkıyor olması olarak belirtiliyor.

Azerbaycan’da Selçuklu Sultanı Arslan Şah Adına Basılan Sikkeler Bulundu

Azerbaycan’da 3000 Yıllık Tümülüs Bulundu


APA

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply