Saqqara Nekropolünde 4200 Yıllık İki Rahip Mezarı bulundu

Fransa Oryantal Araştırmaları Enstitüsü tarafından Mısır’da Saqqara nekropolünde gerçekleştirilen kazılar sırasında iki adet çok iyi korunmuş mezar bulundu.

Altıncı Hanedanlık Kral 2. Pepi dönemine tarihlenen mezarlar iki rahibe ait. Mezarların içinde rahiplerin iskeletleri ve cenazeleri sırasında bırakılan birkaç eşyalar bulundu. İlk rahibin adı Ankhti, ikincisinin adı ise Saby.

Rahip Ankhti’nin Mezarı


Eski Eserler Bakanı Mamdouh el-Damaty, iki mezar duvarının da resimlerle çok iyi dekore edildiğini, bu resimlerde dini ritüeller ve tanrıya sunumlar betimlendiğini söyledi. El-Damaty, mezarlarda bulunan resimlerin 4200 yaşında olmasına rağmen sanki dün yapılmış gibi canlı renklerde olduğunu da sözlerine ekledi ve bu resimlerin dönemin dini ritüelleri ve sanatkarların becerilerini göstermesi açısından oldukça iyi belgeler olduğunu belirtti.

Çalışmanın başındaki Fransız Mısırolog Vassil Dobrev ise, mezar millerinin çok aşağı bir seviyede bulunduğunu, Saby ismindeki rahibin mezar milinin 6 metre derinlikte, Ankhti isimli rahibin mezar milinin 12 metre derinlikte bulunduğunu söyledi.

Rahip Saby’nin Mezarı

 

ahramonline

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login