Kütahya’da Deppoy Köprüsü’nün Ayağında Tarihi Heykeller

Kütahya’nın Gediz ilçesinin Eskigediz beldesinde bulunan,  Ortaçağ mimarisi “Deppoy Köprüsü” nün ayaklarında Doğu Roma döneminden kaldığı  tahmin edilen birer metrelik iki adet heykel bulunuyor.

Beldenin geçmişinin çok eski tarihlere dayandığını ve bulunan heykellerin başlangıçta köprünün başında olduğunu fakat 1800’lü yıllarda yapılan tadilatlar sırasında heykellerin köprünün ayağına alındığını belirten, Eskigediz Belediye Başkanı Ercan Şimşek, köprüden geçen eski yolun Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti’ne gittiğini söyledi.

Gediz Çayı üzerinde bulunan bu yapının adının,  askeri depo anlamındaki “deppoy” sözcüğünden türediğini ifade eden Şimşek, “Yapılış tarihi belli olmayan köprünün Doğu Roma döneminde yapıldığı sanılıyor. Kesme taştan sivri kemer üzerine inşa edilen köprünün zarif bir görüntüsü var. Köprü, Ortaçağ’da kenti Uşak, Simav, Emet ve Aizanoi’ye bağlıyormuş. 1830’lu yıllarda Gediz’e gelen Fransız mimar ve arkeolog Charles Texier, ‘Taş köprü tarihi bir kıymete sahip olup evvelce iki başında iki heykel vardı. Doğu ucundaki heykel erkek, batı ucundaki kadındı. Bu başları kırılmış heykel kalıntıları köprünün doğu ucunda taşlara gömülüdür. Gerçekte sivri kemer üzerine yapılmış bir Ortaçağ eseridir’ demiş. Bu tespite dayanarak köprünün 395 yılından sonra yapıldığını söyleyebiliriz. Bu köprü şimdi beldemizin en önemli tarihi varlıklarından biri olarak ziyaretçilerden yoğun ilgi görüyor” açıklamasında bulundu.

Ercan Şimşek, köprünün 1970’te yaşanan 7.6 büyüklüğündeki deprem sonrası farklı bir bölgeye taşınıp, burada varlığını sürdürdüğünü ve 1944’te gerçekleşen 6.2 şiddetindeki depremde yaşadığı sarsıntılara rağmen hala ayakta kaldığını, belirtti.

radikal

You must be logged in to post a comment Login