Neandertal Flütlerini Aslında Sırtlanlar Yapmış Olabilir

Yeni bir araştırmaya göre, uzun zamandır dünyadaki en eski müzik aleti olduğu düşünülen ve “Neandertal Flütü” diye adlandırılan kemik aletler aslında sırtlanlar tarafından yapılmış olabilir.

en eski müzik aletini sırtlanlar mı yaptı

Güneydoğu Avrupa’daki mağaralarda keşfedilen ve mağara ayılarının uyluk kemiklerinden yapılan ‘flütler’de düzenli dairesel parmak delikleri bulunuyor. Bu Neandertal flütlerinden en ünlüsü, 43.000 yaşında ve 1995 yılında Slovenya’da bir mağarada bulunan Divje Babe adındaki flüt.

Bilimadamları bu flütlerin Neandertaller tarafından mı yoksa leş yiyici hayvanlar tarafından mı yapıldığı konusunda bir süredir şüphedeydi. Bu şüpheyi gidermek adına Paleobiolog Cajus Diedrich, 15 tarih öncesi mağaradan birçok kemik kırıkları kalıntısı üzerinde incelemeler yaptı ve kemikler üzerinde hayvanlar tarafından bırakılmış izleri aradı.

Royal Society Open Science’ta yayınlanan çalışmaya göre, Neandertal kemik flütlerindeki delikler insanlar tarafından kasıtlı delinmemişti ve genç ayıların kemiklerini delme gücüne sahip buz çağı sırtlanlarının dişleri tarafından delinmişti.

Kanada’da Victoria Üniversitesi’nden April Nowell, “Çoğu paleantropolog bu flütlerin leş yiyiciler tarafından yapıldığını kabul ediyor fakat zaman zaman bunların flüt olarak anıldığını görebilirsiniz” dedi.

Divje Babe adlı eser, Neandertallerin zamanına tarihleniyor ve Ulusal Slovenya Müzesi tarafından “Neandertal Flütü” olarak tanımlanıyor. Bunun gibi daha birçok örnek var fakat yapılan çalışma bu eserlerin çoğunun aslında Neandertal zamanına tarihlenmediğini söylüyor.

En Eski Müzik Aletini Kim Yaptı?

Eğer Neandertaller en eski müzik aletini yapmadıysa peki kim yaptı? Bu başarı, Güneybatı Almanya’da Aurignacian kültüründen insanların, 40.000 yıl önce akbaba kemiğinden ve mamut dişinden yaptığı flütlerle birlikte gerçekleşiyor. Bu flütler günümüz modern enstrümanlarına daha çok benziyor ve oldukça bariz bir şekilde alet kullanımı izleri görülüyor.

Almanya’da Tübingen Üniversitesi arkeoloğu Nicholas Conard, müzik yapmanın insanlar arasındaki bağı güçlendirdiğini ve toplumları organize etmekte yardımcı olduğunu söylüyor. Conard ayrıca, müziğin modern insanların Neandertallere göre daha etkili genişlemesine yardımcı olduğunu da sözlerine ekliyor.

Nowell, “Neandertaller, müzik aleti olmadan alkışlayarak ve ellerini vücütlarına vurarak da müzik yapmış olabilirler. Ayrıca günümüze ulaşamayan organik maddelerle de müzik aleti yapmış olabilirler. Fakat şu ana kadar onların müzik yaptığına ya da müzikal davranışlarına dair hiçbir bulgu yok. “Divje Babe flütü” hakkındaki gerçekler, bir efsanenin yok olmasına yardımcı olabilir.” Dedi.

50,000 Yıl Önce Neandertallerin Yaptığı Flütü Dinleyin


Nationalgeographic

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply