Yeni Radyokarbon Tarihlendirme Tekniği İki Günde Sonuç Verecek

Liverpool Üniversitesi Norton Priory ile işbirliği içinde yeni bir karbon tarihleme tekniği geliştiriyor. Yeni metodun başarılı olması halinde kemikler üzerine yapılan karbon tarihleme teknikleri iki günde sonuçlanabilecek ve neredeyse altı haftadan uzun süren günümüz tekniklerinden çok daha ucuza mal olacak.

yeni radyokarbon tarihlendirme tekniği

Norton Priory temsilcisi, radyokarbon tekniğinin arkeologların organik örnekleri tarihlendirebilmesi için çok önemli olduğunu fakat bu işlemin çok uzun sürdüğünü ve oldukça pahalıya geldiğini söyledi. Bu da tarihlendirmelerin yapılamadan kazı sezonunun bitmesi anlamına geliyor.

Fakat geliştirilen yeni teknikle beraber kemiklere yapılacak tarihlendirme iki gün sürecek ve arkeologlar yeni stratejilerini bu tarihlendirmelere göre arazide belirleyebilecek.

Projenin yöneticisi Profesör Steve Taylor: “Gerekli performansı gösterebilecek taşınabilir bir alet yapmak oldukça zorlu olacak fakat aldığımız destek fonlarıyla gerçekleştirmek için ciddi adımlar atabiliriz” dedi.

Radyokarbon Tarihlendirme Tekniği İlk Ne Zaman Bulundu?

Radyokarbon tarihlendirme tekniği, ilk olarak 1949 yılında dünyaya tanıtıldı ve 1960 yılında bilimadamı Willard Libby bu keşfi için Nobel ödülü kazandı. Bu tarihlendirme tekniğinin güvenilirliğinin artmasının oldukça uzun sürmesine rağmen kısa zamanda arkeologlar için vazgeçilmez bir araç oldu.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login