Noel Baba’ya Ait Olabilecek Kemiğe Radyokarbon Testi Yapıldı

Noel Baba’nın ilham kaynağı 4. yüzyılda yaşamış bir aziz olan Nikolaos’a ait olduğu iddia edilen bir kemiğe radyokarbon testi yapıldı.

Noel Baba’ya ilham veren azize ait olduğu iddia edilen kemiklere ilk defa radyokarbon testi yapıldı. F: T. Higham

Yapılan testler, söz konusu kemiğin MS 343 yılına, yani Aziz Nikolaos’la aynı döneme ait olduğunu gösterdi. Testlerin sonucu, bu kemiğin bir azize ait olduğuna dair bir kanıt sunmuyor ancak o döneme ait olduğunu kanıtlıyor.

Analizleri yapan Oxford Üniversitesi ekibi, bu testlerin kemikler üzerinde yürütülen ilk analiz olduğunu söylüyor.Günümüzde Türkiye’nin Antalya ilinde ölen Aziz Nikolaos’ın kalıntıları, 11. Yüzyıldan beri İtalya’daki Bari’deki bir kilisede tutuluyor. Aziz Nicholas’ın, günümüz Türkiye’sindeki Demre’de piskopos olarak yaşamış olduğu düşünülüyor. Cömertliğinin hikayeleri 6. yüzyılda Avrupa çapında Noel efsanesine ilham verdi. Santa Claus isminin ise, Hollandaca versiyonu olan ‘Sinterklaas’tan geldiği düşünülüyor.

Ancak azizin popülaritesi ve Noel ile olan ilişkisi, birçok kemik parçasının başka yerlere götürülmesine ve bunlardan hangilerinin gerçek olduğunun sorgulanmasına neden oluyor.

Oxford Üniversitesi tarafından yürütülen testlerde kullanılan pelvise ait kemik parçası, Fransa’daki bir kilisedeydi ve şu anda bir rahip olan Peder Dennis O’Neill’e ait.

Yapılan radyokarbon testleri, pelvis kemiğinin Aziz Nikolaos için doğru dönemden geldiğini doğruladı.

Testlerin yapıldığı merkezin müdürü Prof Tom Higham, “Bu kemik, genellikle çok daha sonraki ait dönemlere ait olan kemiklerin aksine azizle aynı döneme denk geliyor.” diyor.

“Bu kemik parçası, Aziz Nikolaos’a ait olan kalıntılara bakıyor olabileceğimizi gösteriyor.”

(Antalya’da Aziz Nikolaos Anıt Müzesi’nin Altında Tapınak Keşfedildi)

Venedik’teki bir kilisede yer alan kemikler de dahil olmak üzere, Aziz Nikolaos’a ait olduğu iddia edilen yüzlerce kemik parçası var.

Şimdi ise araştırmacılar DNA testi yaparak, bu kemiklerden kaçının tek bir bireye ait olduğunu ve kaçının Oxford’ta test edilen kemikle ilişkili olduğunu görmek istiyor.

Oxford ekibi, test ettikleri pelvis parçasının, Bari’deki tam bir pelvis içermeyen kalıntılarla eşleşip eşleşmeyeceğini merak ediyor.

Dr. Georges Kazan, “Bu kadar eski zamanlardan kalma bu kalıntıların aslında gerçekten azize ait olabileceğini düşünmek çok heyecan verici.” diyor.

(Aziz Nikolas’ın Kemikleri Noel Baba’nın Nasıl Göründüğünü Gösteriyor)

Araştırmacılar için bu Noel erken gelmiş gibi görünüyor olabilir. Ancak bulgular, bunun kesinlikle gerçek Aziz Nikolaos’a ait olduğunun kanıtı olamaz.

Prof Higham, “Bilim, bunun kanıtlanmasını sağlayabilecek yeterlilikte kesinlikle değil, ancak bunun ona ait olmadığını ispatlayabilir.” diyor.

Azizin kalıntıları hala Türkiye’de olabilir

Antalya Rölöve ve Anıtlar İl Müdürü Cemil Karabayram, Noel Baba olarak bilinen Aziz Nikolaos’un İtalya’ya kaçırıldığı söylenen kemiklerinin, bu yeni buldukları tapınakta olabileceğine yönelik önemli bulgulara ulaştıklarını söyledi.

Ancak tüm bunların ötesinde, bunun Noel Baba’nın mezarı olup olmadığını söylemek için henüz erken.

(Antalya’da Gerçekten Noel Baba’nın Kemikleri Bulunabilir mi?)

Antalya’daki Aziz Nikolaos Anıt Müzesi’nde çalışan araştırmacılar, Noel simgesine ilham veren gerçek insanın olası mezarına dair yeni bulgular bulduklarını düşünüyor. Türkiye’nin güneyindeki Arkeologlar, Antalya ilinde bir kilisenin mozaik kaplı zemininin altında, daha önce bilinmeyen bir mezar bulunduklarına inanmalarını sağlayan taramalar yaptı.

Kilise, Aziz Nikolaos’un 4. yüzyılda doğduğu ve yaşamış olduğu düşünülen bölgede, Antalya’nın Demre ilçesinde bulunuyor.

Geleneksel olarak, St. Nikolaos kemiklerinin 11. yüzyılda İtalyan denizciler tarafından çalındığına inanılıyordu. Demre, (Antik çağda Myra) bu süre içinde Arap güçleri tarafından işgal edilmişti. Çalınan kemiklerin, İtalya’nın güneydoğu kıyısındaki San Nicola Bazilikası’nın bodrumuna alındığı düşünülüyordu.

Türkiye, 2009 yılında İtalya’dan Aziz’in kemiklerini geri vermesini istemişti, ancak İtalya vermemişti.


BBC. 6 Aralık 2017.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login