Antalya’da Likya Uygarlıkları Müzesi Açıldı

Antalya’nın Demre İlçesi’nde, antik Likya uygarlığına ait eserlerin sergilendiği Likya Uygarlıkları Müzesi açıldı.

demre'de likya müzesi ziyarete açıldı.

Likya uygarlığının en büyük beş kentinden biri olan Myra’nın liman şehri Andriake Antik Kenti’nde Likya Uygarlıkları Müzesi açıldı. Yapımı ve restorasyonu eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay döneminde başlanan müzenin açılışına yeni Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da katıldı.

Likya Uygarlıkları Müzesi iki bölümden oluşuyor. Açık hava bölümünde Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi ve Myra – Andriake Kazıları başkanı Prof. Dr. Nevzat Çevik ile ekibi tarafından ortaya çıkarılan liman yapıları, ticaret agorası, kilise yapıları, hamam, liman çarşısı, 24 metre uzunluğunda, 12 metre genişliğinde ve 6 metre derinliğinde yeraltı su sarnıcı yer alıyor.

demre'de likya müzesi ziyarete açıldı.

Açık hava bölümünde 16 metre uzunluğunda Roma dönemi teknesi, yük yükleme aletleri, taşıma aletleri ve gezi yolları yapıldı. Böylece ziyaretçilerin, müzeye girmeden önce tahıl deposuna yük getiren gemiyi, limana yük boşaltılmasını, limanın gürültüsünü, antik döneme ait objelerin kullanıldığı sahne kompozisyonlarıyla izleyebilmesi hedefleniyor.

MS. 129 yılında yapılan yedi odalı Hadrian granaryumu (tahıl ambarı) restore edilerek çatısı kiremit örtü ile kapatıldı ve müzenin kapalı bölümü haline getirildi. Burası ise 56 metre uzunluğunda, 32 metre genişliğinde.

demre'de likya müzesi ziyarete açıldı.

8 milyon 355 bin 667 liraya mal olan Likya Uygarlıkları Müzesi’nde, antik Likya kentlerinde sürdürülen kazılarda ortaya çıkarılan eserler sergileniyor.

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login