Antalya’da Doğu Garajı Nekropolünün Üstü Kapanıyor

Antalya’da Doğu Garajı Projesi kapsamında Mayıs ayında başlayan çalışmalar 3.000 yıllık mezarlık alanında devam ediyor.

Antalya’da Doğu Garajı Nekropolünün Üstü Kapanıyor

Nekropol alanını dış etkenlerden koruyacak üst örtü taşıyıcıları için ekipler tarafından özenli bir çalışma yürütülüyor. Nekropol alanındaki temel kuyuları insan eli ve basit iş makineleri ile açılıyor.

Proje kapsamında 3000 yıllık nekropoldeki arkeolojik buluntuların yağmur ve güneş ışınlarından korunması için tüm alanın üzeri örtü ile kaplanacak. Modern yapım teknikleriyle oldukça hafif olacak üst örtüye ait taşıyıcıların zeminden destek alması gerektiğinden, alanda bulunan kalıntılara zarar vermeden direkler dikilecek.

“Çağdaş Kent Müzesi” konseptiyle düzenlenen nekropol alanında teşhir, canlandırma ve bilgilendirme unsurları yer alacak. Alan süreli ve yıl boyu devam eden sergilere ev sahipliği yapacak. Arkeolojik kazıların ortaya çıkardığı zemin, bir dizi platform sayesinde çevresindeki sokak kotlarına uyumlu olacak. Böylece yarı açık sergileme alanları oluşturulacak. Alt kotlarda mezarlara yakın gezinti güzergahı ahşap, cam ve çelik elemanlar ile oluşturulacak.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login