Brezilya’da 4,000 Yıllık İnsan Yerleşimi İzleri Bulundu

Rio de Janeiro metrosunun genişletme inşaatı kazılarında, güneydoğu Brezilya’da insan varlığının 4,000 yıl önceye gittiğini gösteren, taş ve deniz kabuğundan yapılmış yaklaşık 500 buluntu bulundu. Rio de Janeiro eyaleti hükümetii, arkeolojik alanın liman ve şehir merkezi alanına yakın olduğunu söyledi.

Kazılar 2013’te, Rio de Janeiro’nun 2016 Olimpiyatları’na kadar bitirmeye söz verdiği metro projesi kapsamında başladı. Arkeolojik alan, arkeologların çalışabilmesi için özel olarak korunmuştu. Şu ana kadar alandan 50 taş alet ve 400 denizkabuğu buluntusu ortaya çıkarıldı.

Brezilya'da 4,000 Yıllık İnsan Yerleşimi İzleri Bulundu

Yetkililer, buluntuların ilk yerliler bu bölgeye yerleşmeden çok daha önce Rio bölgesinden geçen ilkel göçebe gruplara özgü olduğunu belirtti.

Rio de Janeiro eyelet hükümeti açıklamasında “3,000 ila 4,000 yıllık buluntular var. Bu tarihler Gunabara Koyu bölgesi çevresinde gezinen Paleo-Kızılderililerin avcılık, toplayıcılık ve balıkçılık yaptığı, göçebe olduğu döneme denk geliyor. O dönemde henüz kabileler haline gelmemişlerdi” denildi.

Uzmanlar mızrak uçları ile, balta, çekiç, kazıyıcı gibi taş alet işlemeye ve hayvan etlerini ayırmaya yarayan buluntuları da saptadı.

Ekibin başındaki arkeolog Claudio Prada de Mello “Bu tarihöncesi eşyalar Rio de Janeiro’nun ilkel sakinlerinin yaşayışlarının önemli bir kısmını anlamamıza yardımcı olacak. Şehir merkezinde, birçok farklı yerleşim ve dönüşüm yaşamış bir alanda böyle bir keşif yapmak gerçekten olağanüstü” diyor.

EFE

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login