New York Tarihinin En Önemli Arkeolojik Keşiflerinden Biri Yapıldı

New York şehrinin Bronx bölgesinde su kenarı bölgesini iyileştirme çalışmaları sırasında MS. 200 yılına tarihlenen Amerikan yerlilerine ait 100’den fazla buluntu ortaya çıkarıldı.

Uzmanlar çanak çömlek, taş alet ve diğer buluntulardan oluşan keşfin New York şehri tarihindeki en önemli arkeolojik keşiflerden olduğunu söylüyor. İlk kanıtlara göre, istiridye ve başka yiyeceklerin hasadını yapmaya buraya gelen Amerikan yerlileri burayı bir buluşma yeri olarak kullanmıştı.

İnşaat Kazısında New York Tarihinin En Önemli Arkeolojik Keşiflerinden Biri Yapıldı

Yapılan analizler nadir olan buluntuların MS 200 ile MS 1000 yılları arasına tarihlendiğini gösteriyor. Bu da Avrupalı yerleşimcilerin yerlilerle temas kurmasından yüzyıllar önce.

Kent Simgelerini Koruma Komisyonu’nun Arkeoloji bölümü müdürü Amanda Sutphin, bulguların muhteşem olduğunu söylüyor. Sutphin özellikle çanak çömleklerin iyi korunmuş olmasından etkilenmiş. Suthpin çanak çömleklerin yemek hazırlamak ve yemek için kullanıldığını düşünüyor. “New York şehrinde daha önce böyle bir şeyin bulunduğunu hiç görmedim” diyor Suthpin.

Buluntuların ilki 2012’de ortaya çıkarılmış olmasına rağmen, 2015 Haziran ayına kadar yapılan daha geniş kazı çalışmaları ve analizler, yetkililere daha çok araştırılması gereken bir keşif yaptıklarını gösterdi.

New York su kenarını iyileştirme projesi keşifler sonrası geçen ay resmi olarak askıya alınmıştı. Yetkililerden peyzaj mimarı olan Macha Johnson, artık önceliğin projenin bitirilmesi değil, alanın ve buluntuların korunması olduğunu söyledi.

Bu amaçla kazıının Pelhem Bay Parkı içindeki bölgeleri yağmayı önlemek için kapatıldı. Alanda ayrıca bir tanesi Brooklyn College üniversitesi arkeoloji dersleri için düzenlenen yeni kazılar başlatılacak.

Johnson projenin eninde sonunda bitirileceği konusunda iyimser olsa da, bu keşif projenin yeniden planlanmasını ve tahmin edilen bitiş tarihinin daha da gecikmesini gerektirebilir.

New York Post
Görsel: hrysalis Archaeological Consultants, Inc.

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login