Brezilya’da 9.600 Yıllık Birinin Yüzü Canlandırıldı

Yüz rekonstrüksiyonu, 9.600 yıl önce Brezilya’da yaşamış bir erkek olan Zuzu’nun nasıl göründüğünü ortaya koyuyor.

Araştırmacılar, kafatasının fotogrametrisini kullanarak Zuzu’nun iki farklı yüz tahminini oluşturdular. C: Moacir Elias Santos & Cícero Moraes

1997’de arkeologlar, Brezilya’nın Serra da Capivara Ulusal Parkı’ndaki bir arkeolojik alan olan Toca dos Coqueiros’ta cenin pozisyonunda gömülü bir iskelet ortaya çıkardılar. Kafatasının boyutuna ve şekline dayanarak kalıntıların dişi bir bireye ait olduğunu belirlediler ve iskelete Zuzu adını verdiler. Ancak bu sınıflandırma, birçok araştırmacının ölen kişinin aslında erkek olduğunu iddia etmesiyle tartışmaya açıktı.

Şimdi, 9.600 yıllık kafatasının yeni bir yüz tahmini, bu tartışmayı sonlandırmaya yardımcı olabilir.

Geçen yıl araştırmacılar, Brezilya’nın Piauí kentindeki Doğa Müzesi’nde sergilenen kafatasının farklı açılardan onlarca fotoğrafını çektiler. Çalışmaya göre, fotogrametri kullanarak, “Brezilya tarihi için çok gizemli ve çok önemli olan bu figürün yüzünü ortaya çıkarmak adına” kafatasının sanal bir 3B modelini oluşturmak için 57 fotoğrafı dijital ortamda bir araya getirdiler.

(İlgili: Özbekistan’daki Neandertal Çocuğun Yüzü Canlandırıldı)

Brezilya’daki Ciro Flamarion Cardoso Arkeoloji Müzesi’nden bir arkeolog ve aynı zamanda araştırmanın yazarlarından biri olan Moacir Elias Santos şöyle belirtiyor: “Bir insanın binlerce yıl önceki görüntüsünü geri kazanmaya çalışmak, onu günümüze getirmenin ve toplumla yakınlaştırmanın bir yolu. Ana amacımız ise Serra da Capivara Milli Parkı bölgesindeki en önemli buluntulardan biri olan Zuzu’nun yüzünü görebilmek. 

Brezilyalı bir grafik uzmanı olan çalışmanın ortak yazarı Cícero Moraes’in belirttiğine göre, önce canlı sanal donörlerden bilgisayarlı tomografi (BT taramaları) ile bilgi edindiler ve doku kalınlığı belirteçlerini dahil ederek “kafatasının yapısını ayarlamak” için bu bilgiyi kullandılar. 

Moraes, “Donörün kafatasını neredeyse Zuzu’nun kafatasına eşit bir hacme dönüştürmek için kafatasının yapısını ayarlıyoruz. Bunu yaptığımızda yumuşak doku da bu deformasyonu/uyumu takip eder ve hayattaki Zuzu ile uyumlu bir yüz ortaya çıkar.” diyor.

Araştırmacılar, her biri geniş bir burnu ve dudakları olan genç bir adamı tasvir eden iki farklı sonuç elde etti. Tahminlerden biri, sanal donörler tarafından sağlanan bilgilere dayalı olarak saç ve kaşları içeriyordu, diğerinde ise gözleri kapalı ve saçsız Zuzu yer alıyordu. Dijital yüz biraz “zayıf” olduğundan, araştırmacılar, bazı eksik dişlerden kaynaklanan bir boşluğu eşleştirmek için alt çeneyi geri çekti.

Araştırmaya göre, kafatasının Asya popülasyonuyla yakınlığı olsa da, bu tür soydan gelen bireyler arasında çok sayıda yapısal farklılık bulunuyor ve bunlar göz kapaklarının kapatılmasıyla gideriliyor. Ten rengi hakkında kesin bir bilgi olmadığı için görüntü aynı zamanda gri tonlamalı (siyah beyaz) olarak da işlendi ve böylelikle, gerçeğe en yakın olan görüntü elde edildi.

Santos’a göre, Zuzu’nun kafatasına bakarken en ilginç olan şey, hayattayken nasıl görüneceğine dair bir fikir sahibi olmak ve ülkenin en eski atalarından birine kavuşmak.


Live Science. 15 Şubat 2023.

Makale

You must be logged in to post a comment Login