Eski Brezilyalılar Yüzlerce Yıl Aynı Evleri Kullandılar

Araştırmalar, Brezilyalıların yaptıkları onarımlar sayesinde yüzlerce yıl güney Brezilya yaylalarında büyük boyutlu çukur evleri kullandığını gösterdi.

tek bir evde iki yüzyıldan fazla ikamet ediliyordu. F: University of Exeter

Yeni araştırmalar sayesinde, Brezilya’nın güneyindeki dağlık alanlarda yaşayan ev sahipleri çeşitli onarımlar yaptıkları için evlerin yüzyıllar boyunca kullanılabildiği fark edildi.

Bu, bölgedeki büyük boyutlu çukurlu evlerde sürekli olarak ikamet edildiğine dair bulunan ilk kanıt. Akademisyenler, tek bir evde iki yüzyıldan fazla ikamet edildiğini ortaya koydu.

Güney Brezilya yaylalarındaki çukur ev köylerinin terk edildiği ve ardından yeniden kullanıldığı düşünülüyordu. Fakat bu düşünce, karbon 14 metoduyla elde edilen tarihlemelerin yetersizliğinden kaynaklanıyordu.

Araştırmacılar şimdi kapsamlı AMS radyokarbon tarihleme ve 1395 ila 1650 yılları arasında Brezilya’nın Santa Catarina eyaletinde bulunan Campo Belo do Sul’da kullanılan büyük boy bir çukur evin modellemesini kullanarak daha ileri testler gerçekleştirdi.

Kapsamlı araştırmalar sonucunda, beş tanesi tamamen yanarak çöken çatılarla kaplanmış 12 adet iyi korunmuş zemin bulundu. Araştırma, evde iki yüzyıldan fazla ikamet edildiğini ve topluluğun büyük çukur evler inşa ettiğini fakat küçük evlerde de ikamet etmeye devam ettiklerini ortaya koyuyor.

Evler hiçbir zaman terk edilmemişti, aksine sürekli olarak genişletilmişti. F: University of Exeter

Evler hiçbir zaman terk edilmemişti, aksine sürekli olarak genişletilmişti. Evde oturan kişiler eski zeminlerin üzerine yenilerini inşa etmişler, bu da yüzyıllar boyunca tek bir ailenin ya da grubun aynı evde oturduğunu gösteriyor. Zaman geçtikçe, evlerini yenilemek için yeni teknikler ve farklı tip seramikler kullanmışlar.

Araştırmanın baş yazarı Jonas Gregorio de Souza, “Araştırmamız güney Brezilya’nın dağlarındaki yerli mimarinin farklılıklarını ortaya koyuyor. Her bir yapıda nasıl ve ne kadar süre ikamet edildiğini anlamak için karbon 14 metodu kullanımının önemini vurgulamış olduk.” dedi.

Bu araştırma, güneydeki proto-Jê insanlarının nasıl yaşadığını, toplumda önemli ölçüde sosyal eşitsizlik olduğunu ve toprağın önceden düşünüldüğünden çok daha yoğun bir şekilde kullanıldığını ortaya koyuyor. Uzmanlar, bölgenin insanları gömmek için kullanıldığını ve ölüm ritüellerinin birkaç bireyde farklılaştığını gördü.

Bu evlerde yaşayan kişilerden bazıları çeşitli bitkiler yetiştirmişti. Bu bilgi, o kişilerin yıl boyunca tek bir yerde bahçıvanlık yapabilecek kadar uzun süre kalmadığı bilgisini çürütüyor.

Gregorio de Souza, “Bu grupların nasıl bir yaşam tarzı olduğuna çok daha hakimiz. Böylece, yakın zamana kadar hakim olan, bu kültürlerin Güney Amerika bağlamında marjinal kültürler oldukları düşüncesine karşı çıkıyoruz.” diyor.

Araştırma, Brezilya’daki São Paulo, Reading, Unisul ve Univates Üniversiteleri ve İngiltere’deki Reading Üniversitesi’nin işbirliği ile gerçekleştirildi.

Brezilya’da Elleriyle Birlikte Gömülmüş 9,000 Yıllık Kafatası Bulundu

Brezilya’da 4,000 Yıllık İnsan Yerleşimi İzleri Bulundu

Güney Amerika’ya Gelen İlk İnsanlar Dalgalar Halinde Göçmüş


Science Daily. 6 Haziran 2017.

Makale: de Souza, J. G., Robinson, M., Corteletti, R., Cárdenas, M. L., Wolf, S., Iriarte, J., … & DeBlasis, P. (2016). Understanding the chronology and occupation dynamics of oversized pit houses in the southern Brazilian highlands. Plos One, 11(7), e0158127.

Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili Edebiyatı mezunu. Arkeoloji alanında yüksek lisans yapmak istiyor.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply