İspanya’nın Güneyinde ‘Eşsiz’ Fenike Nekropolü Keşfedildi

Ispanya’nın güneyinde, iç kısımlardaki Roma kalıntıları arasında beklenmedik bir şekilde 2.500 yıllık bir Fenike nekropolü bulundu.

2500 yıl önce İber yarımadasında yaşayan Fenikelilerin ölülerini gömdüğü Osuna’da yeraltı kireçtaşı tonozları keşfedildi. C: Andalucía regional government

Güney İspanya’da su kaynaklarını iyileştiren işçiler, 2.500 yıl önce İber yarımadasında yaşayan Fenikelilerin ölülerini gömdüğü, benzeri görülmemiş ve iyi korunmuş bir yeraltı kireçtaşı tonoz nekropolüne rastladı.

Sevilla’nın 90 km doğusundaki Osuna kasabasındaki Roma kalıntıları arasındaki alanı araştıran arkeologlar, Fenike-Kartaca mezarlığının MÖ 4. veya 5. yüzyıla kadar uzandığını ve bu tür sitelerin normalde iç kesimlerden ziyade kıyı bölgelerinde bulunması nedeniyle oldukça sıra dışı olduğunu söylüyorlar.

(İlgili: Mor Tutkusuyla Gelişen Bir Ticaret Ağı: Fenikeliler)

Roma kenti Urso’nun yerel kalıntıları iyi bilinmesine rağmen, Fenike nekropolünün keşfi arkeologları ve yerel halkı hayrete düşürdü. Daha önce MÖ 1100’de Fenikeliler tarafından kurulan ve Avrupa’nın en eski sürekli yerleşim yerlerinden biri olan Cádiz kıyılarında benzer buluntular yapılmıştı.

Ön araştırmalarda şimdiye kadar sekiz mezar tonozunun yanı sıra atriyum olarak hizmet ettiği düşünülen merdivenler ve alanlar ortaya çıktı.

Endülüs bölge hükümetinin kazıları denetleyen kültür ve tarihi miras departmanı, arkeologların “Endülüs’ün iç kesimlerinde benzeri görülmemiş” “tarihi değeri tartışılmaz bir dizi kalıntı” keşfettiklerini söylüyor.

Baş arkeolog Mario Delgado, keşfi çok önemli ve çok beklenmedik olarak nitelendiriyor. “Bu özelliklere sahip Fenike ve Kartaca döneminden bir nekropol bulmak için (sekiz kuyu mezar, atriyum ve merdivenler) Sardunya’ya ve hatta Kartaca’nın kendisine bakmanız gerekir.”

C: Andalucía regional government

“Çevreyle daha uyumlu olacak olan imparatorluk Roma döneminden kalma kalıntılar bulabileceğimizi düşündük, bu yüzden kayalardan oyulmuş bu yapıları – hypogea yeraltı tonozları – Roma seviyelerinin altında mükemmel bir şekilde korunmuş halde bulduğumuzda şaşırdık.”

Osuna belediye başkanı Rosario Andújar, bulgunun bölgenin tarihinin yeniden incelenmesine yol açtığını söylüyor. Siteyi ziyaret eden Andújar, “Kasabamızın belirli bölgelerinde yapılan kazılarda, farklı derecelerde tarihi değere sahip kalıntıların ortaya çıkma ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu biliyoruz, ancak daha önce hiç bu kadar derine inmemiştik.” diyor.

Andújar, bölgede Fenike-Kartaca varlığının yeni kanıtının “tarihi değiştirmediğini – ancak şimdiye kadar Osuna tarihi hakkında bildiklerimizi değiştirdiğini ve bunun bir dönüm noktası olabileceğini” ekliyor.

Belediye başkanı, daha fazla araştırma yapılması gerektiğini, ancak nekropolün lüks doğasının, sosyal hiyerarşinin “en üst seviyesindekiler” için inşa edildiğini öne sürdüğünü söylüyor.

“Operasyon henüz bitmedi ve keşfedilecek daha çok şey var. Ancak ekip, tüm bunların tarihsel önemini doğrulayan güvenilir bilgiler buldu. Hem mezarlar hem de incelenmekte olan ritüel mekânlar, bunun herhangi bir mezar yeri olmadığını gösteriyor.”

Yaklaşık 18.000 nüfusa sahip olan Osuna, sekiz yıl önce Game of Thrones’un beşinci sezonunun bazı bölümlerinin bu kasabada çekilmesiyle dünya çapında bir izleyici kitlesine ulaşmıştı.


The Guardian. 26 Nisan 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login