Muğla’da Antik Mecliste Fiyat Listesi Bulundu

Muğla’daki Stratonikeia Antik Kenti’nde, ürünlerin tavan fiyatlarının yazılı olduğu bir liste bulundu.

Stratonikeia Antik Kenti’nde bulunan antik yazıtta, satılacak ürünlerin tavan fiyatları belirlenmiş.

Muğla’nın Yatağan ilçesindeki bulunan 2.000 yıllık meclis duvarlarında, Roma Dönemi’nde satılan tüm ürünler ile verilen hizmetlerinin karşılığının yazdığı ortaya çıktı.

19 yıl önce bulunan meclis duvardaki yazılar, arkeologlar tarafından yeni çözüldü ve üstünde 2.000 yıllık fiyat listesi yazdığı anlaşıldı.

(2018 Yılında Türkiye’nin En Önemli 10 Arkeolojik Keşfi)

Gladyatörler şehri olarak bilinen Stratonikeia Antik Kenti, Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma İmparatorluğu, Bizans, Beylikler, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti dönemlerine ev sahipliği yaptı. Bu özelliğiyle dünyadaki nadir yerleşim yerlerinden biri olan antik kentteki 2.000 yıllık meclis duvarında 200’den fazla ürünün isimleri ve fiyatları yazıyor.

2.000 yıllık fiyat listesi, antik kentteki meclis duvarında yazılı.

Tavan fiyatlar belirlenmiş

Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, 23 metrekarelik duvardaki yazıların anlamını açıkladı ve şunları söyledi:

“Roma döneminde burada satılan tüm ürünlerle verilen hizmetlerin karşılığı var. Burada antik dönemdeki insanların yedikleri ve sattıkları ürünlerin hepsi bulunuyor. Zeytinin bile dört ya da beş çeşidi var. Birinci kalite zeytin o dönem için 45 denaryus (Roma parası). Enflasyonun yükselmemesi amacıyla bir üst tavan fiyatı belirlenmiş. Onun yukarısına satma şansınız da yok. Destekleme sistemi de var. Agora’ya gelen herhangi bir ürün kaç paraysa bir zengin gelip 2 lirasını karşılıyor. Üreticiden 5 liraya alıyorlar, tüketiciye burada 3 liraya satıyorlar. Zengin aradaki farkı karşılıyor. Tüketici ve üretici doğrudan desteklenmiş oluyor.”


DHA

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login