Anadolu’nun 8 Milyon Yaşındaki Hayvan Fosilleri Kırşehir’de Bulundu

Ahi Evran Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ahmet Cem Erkman başkanlığında yürütülen yüzey araştırmalarında 8 milyon yıllık maymun, at, domuz, antilop gibi hayvanlara ait fosiller bulundu.

Yüzey araştırmalarının geçen yıl kurtarma kazısına dönüştürüldüğünü söyleyen Erkman, bu tarihten itibaren çok fazla sayıda fosil bulmaya başladıklarını söyledi.

Hirfanlı bölgesindeki çalışmalar kapsamında geçtiğimiz yıl, gergedan, zürafa ve fil fosilleri bulduklarını belirten Erkman, bu yıl ise maymun, domuz, at, antilop gibi omurgalı fosillere ulaştıklarını sözlerine ekledi.

Erkman sözlerine şöyle devam etti, “Fosillerin Kızılırmak Nehri’nin taşkınları sonucunda sürüklenerek Hirfanlı bölgesine geldiğini tahmin ediyoruz. Fosillerde yapılan araştırmada, Kurutlu lokalitesinden çıkanların 8 milyon yıllık kalıntılar olduğunu anlıyoruz. Jeolojik yaşlandırma, süreç alan işlemlerden. Hayvan kemiklerinin anatomik yapısı ve değişimlerinden 8 milyon yıl öncesine ait olduğunu anlıyoruz. 8 milyon yıl önceki doğa tarihini burada çıkarıyoruz.”

AA

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login