Kırşehir’de Arkeopark Yapılıyor

Kırşehir’de Arkeopark YapılıyorKırşehir’de başlatılan arkeopark projesi Kalehöyük’te hayata geçiriliyor.

Proje ile Kalehöyük ve çevresinde arkeolojik, kültürel değerlerin korunarak yaşatılması, alana getirilen yeni fonksiyonlarla Kalehöyük alanının Kırşehirliler tarafından kullanımının sağlanması, kazı evi ile arkeolojik çalışmalarda çıkarılan parçaların Kırşehir halkı ile paylaşılması, gençlerin kendi tarihi değerlerini koruması amaçlanıyor.

Yapılan bu çalışmalarla kalenin turizme açılması ve şehrin ticaretine katkı sağlaması da hedeflenmekte. Proje çalışmaları kapsamında mevcutta Kızılırmak Lisesi’nin ve Aleaddin Kale Camii’nin bulunduğu arkeolojik kazı alanın yer aldığı 25.500 metrekarelik bir alanda peyzaj düzenlemesi yapılacak.

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, “Kızılırmak Lisesi’sinin yerine kazı alanından çıkartılan parçaların sergilendiği bir sergi holü, satış birimleri, cafe, restoran, açık seminer alanı ve kazı evi atölyelerinden oluşan bir kazı evi, kazının yapıldığı alana bir korugan, dinlenme, piknik ve çocuk Oyun alanları, çocuk eğitim alanları, tarih parkı, tematik parklar ve seyir terasları proje içerisinde tasarlanmıştır” dedi.

milliyet

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login