Stonehenge Yakınlarında Bir Çocuk İskeleti Keşfedildi

Stonehenge’in de bulunduğu Wiltshire’da’daki Wilsford Henge’de nadir bir Bronz Çağı çocuk iskeleti bulundu. 4,000 yıllık olan iskeletin ergenlik çağında bir çocuğa ait olduğu düşünülüyor. Kazının ilk senesinde yapılan bu keşif, Stonehenge’i en canlı olduğu dönemde gören insanların hayatlarına ışık tutacak.  Gelecek araştırmalar çocuğun yaşını, cinsiyetini ve nereden geldiğini ortaya çıkaracak.

Stonehenge Yakınlarında Bir Çocuk İskeleti Keşfedildi

İyi korunmuş insan kalıntıları Wilsford’daki bir Neolitik anıtın dibine yakın bulundu. Yaklaşık 1.5 m boyunda olan vücut, Hoker pozisyonunda: bacakları karnına çekilmiş, kolları kavuşturulmuş, başı sağa çevrili bir şekilde gömülmüştü. Çocuk bir de kehribardan yapılmış bir kolye takıyordu.

Arkeologlar Pewsey Vadisi’nde bulunan Marden Henge ve Wilsford Henge’deki kazılara Haziran’da başladı. Stonehenge ve Avebury gibi ünlü tarihöncesi anıtların arasında bulunan vadi arkeolojik açıdan fazla araştırılmamış olmasına rağmen büyük önem taşıyor. Üç yıllık kazıda Stonehenge’i kullanan ve burada ibadet eden insanlar hakkında yeni bilgiler ortaya çıkarılması planlanıyor.

Reading Üniversitesi’nden Dr Jim Leary “Bu iskelet Stonehenge’de coşkulu aktiviteler yaşandığı dönemde, Stonehenge’in gölgesinde yaşayan insanların hakkında bize bilgi verecek olağanüstü bir keşif. Bilimsel analizler çocuğun cinsiyeti, beslenmesi, geçirdiği hastalıklar ve mezarın tarihi hakkında yeni bilgiler ortaya çıkaracak. Çocuğun nerede yaşadığı sorusuna da cevap bulabiliriz.” diyor.

Bu yılki kazılarda arkeologlar çakmaktaşı ok uçları ve dilgiler, bezemeli seramikler, şeyl (kayalaşmış kil) ve bakır bilezikler, ve bir Roma dönemi broşu buldu.

Reading University

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login