Kırşehir’deki Kaçak Kazıda Belediye Başkanına Gözaltı

Kırşehir’de kaçak kazı yapılan bölgede belde belediye başkanı, memur, emekli astsubay, doktor ve infaz koruma memurunun da olduğu 14 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerden biri asker 2 kişi tutuklandı.

Kırşehir'deki Kaçak Kazıda Belediye Başkanına Gözaltı

Kırşehir merkeze bağlı, Ulupınar köyündeki 1. derece sit ve höyük alanında kaçak kazı yapıldığı ihbarını değerlendiren Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube jandarma ekipleri bir çalışma başlattı.

Yunus Emre’nin türbesinin bulunduğu Ulupınar köyüne gece saatlerinde düzenlenen operasyonda, kaçak kazı yaptığı tespit edilen, aralarında belde belediye başkanı, memur, emekli astsubay, doktor ve infaz koruma memurunun da olduğu 14 şüpheli suç üstü yakalandı. Şüphelilerin üzerinden sahte kimlikler çıktı. Olay yerinde, 50 kilogram sodyum karbonat, frekans ölçmeye yarayan osiloskop cihazı, metal çubuklar, TIR, kepçe, dozer, tır dorsesi, kamyonet, 4 otomobil ve kazı malzemeleri ele geçirildi.

Alınan bilgiye göre, şüpheliler, İl Jandarmada Komutanlığı’nda haklarında yapılan işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Kaçak kazı yaptığı iddia edilen şüphelilerden emekli Astsubay ve bir memur çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Diğer zanlılar ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Gözaltına alınan 14 kişinin ifadelerinde olay yerinde tesadüfen buluştuklarını ve kazı yapmaya gelmediklerini söyledikleri öğrenildi.

Serbest bırakılan Aksaray’ın Bağlıkaya Belediye Başkanı Davut Çalışkan, “Olay yerine sonra geldim. Jandarma benim kimliğimi sordu. Tartışma çıkınca beni de gözaltına aldılar. Kazıyla alakam yok” dedi.


CHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login