Kırşehir’deki Arkeolojik Çalışmaları Destekleyen Japon Prens Mikasa Vefat Etti

Kırşehir’deki Kaman Kalehöyük kazılarının başlatılması, Japon-Anadolu Arkeoloji Enstitüsü’nün kurulması, Arkeoloji Müzesi’nin ve Japon Bahçesi’nin yapımında katkıları bulunan Japon Prens Mikasa vefat etti.

Kırşehir'deki Arkeolojik Çalışmaları Destekleyen Japon Prens Mikasa Vefat Etti

Tarih araştırmacılığının yanı sıra Türk – Japon dostluğunun önemli isimlerinden biri olan Japon Altes Prensi Mikasa 100 yaşında vefat etti.

Kırşehir Valisi Necati Şentürk, Kaman Kalehöyük kazı çalışmalarının başlatılması, Japon-Anadolu Arkeoloji Enstitüsü’nün kurulması, Arkeoloji Müzesi’nin yapımı ve Japon Bahçesi’nin oluşturulmasında katkıları bulunan Japon Prens Mikasa’nın ölümü dolayısıyla başsağlığı mesajı yayımladı.

Vali Şentürk, mesajında, Japonya İmparatoru Akihito’nun amcası ve kraliyet ailesinin en yaşlı üyesi Prens Mikasa’nın vefat haberini üzüntüyle öğrendiğini ifade etti.

120 yıl önce Ertuğrul Firkateyni’nin hazin hikayesiyle başlayan Türk-Japon dostluğunun, Kaman ilçesinde devam eden Kalehöyük kazı çalışmaları ile her geçen gün daha da ileri bir seviyeye çıktığını vurgulayan Şentürk, şunları kaydetti:

“1986 yılından bugüne kadar devam eden ilimiz ve dünya tarihine ışık tutan Kaman Kalehöyük kazı çalışmalarının başlatılmasında, Japon-Anadolu Arkeoloji Enstitüsü’nün kurulmasında, Arkeoloji Müzesi’nin yapımında ve Japon Bahçesi’nin oluşturulmasında büyük emeği olan Japon Altes Prensi Mikasa’nın vefat haberini üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Altes Prensi Mikasa’nın vefatından dolayı, şahsım ve Kırşehir halkı adına İmparator ailesine ve Japon halkına başsağlığı diliyorum.”


DHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login