Roma Parkı’nda Sosyal Tesis Kazıları Müze Denetiminde Yapılacak

Cihangir’de yer alan Roma Parkı’nda belediye ekiplerince başlatılan sosyal tesis inşaatı kazıları müze denetiminde yapılacak.

Roma Parkı'nda Sosyal Tesis Kazıları Müze Denetiminde Yapılacak

Cihangir’de bulunan Roma Parkı’nda Cihangir Sosyal Tesisi yapmak için belediye ekiplerince başlayan yıkım arkeolojik eser çıkması ve tepkiler üzerine durdurulmuştu. Konu hakkında Beyoğlu Belediyesi yazılı bir açıklama yaptı ve eski Roma Bahçesi’nin imara açıldığı yönünde çıkan haberlerin gerçek olmadığını, inşaatın arkeolojik alandan bağımsız bir yere yapılacağını belirtti. Arkeologlar Derneği ise açıklamaya karşı çıkarak; bu alanın bir bütün olduğunu ve bu şekilde korunması gerektiğini söyledi.

İtirazlara rağmen Roma Parkı’nda iş makineleri çalıştı

Belediye ekipleri iş makineleriyle Roma Parkı’na gelerek yıkıma başlamış, yıkıma karşı parkta nöbet tutan mahalle halkı ve Beyoğlu Kent Savunması üyeleri ise iş makinelerinin alandan çıkarılmasını isteyerek tepki göstermişti. Polis mahalleliyi zorla alandan çıkararak iş makinelerini sokmuş ve çalışmalara başlamıştı. Kazı çalışmaları devam ederken Osmanlı Seramiği çıkması üzerine çalışmalar durmuştu.

Beyoğlu Belediyesi: “Haberler asılsız”

Konu hakkında Beyoğlu Belediyesi dün yazılı bir açıklama yaptı. Eski Roma Bahçesi’nin imara açıldığı yönünde çıkan haberlerin gerçek olmadığını belirten açıklamada, imara açıldığı ve inşaat yapılacağı hakkında asılsız haberler yapıldığı belirtildi.

Beyoğlu Belediyesi’nin Roma Parkı hakkında yaptığı açıklamanın tamamı şu şekilde:

“Cihangir bölgesinde, eski Roma Bahçesi olarak bilinen, tarihi arkeolojik park ve sergi alanı, halen bölgeye yeşil alan olarak hizmet vermektedir. Yaklaşık 9 bin metrekarelik bu alanla ilgili olarak imara açıldığı ve inşaat yapılacağı ile ilgili asılsız haberler yapılmıştır. Oysa Roma bahçesinin üst kısmında yer alan, arkeolojik alandan bağımsız 1150 metrekarelik başka bir arsa daha vardır. Halen İstanbul Büyükşehir Belediyesi mülkü olan yer otopark olarak kullanılmaktadır. 1150 metrekarelik bu arsanın içine 250 metrekare 2 katlı bir sosyal tesis yapımı için, İstanbul 1 nolu, Yenileme Alanları Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 03.06.2016 tarih ve 2084 sayılı karar ile onaylanmış, söz konusu kurul kararı sonrası da, Beyoğlu Belediyesi tarafından projenin 21.10.2016 tarih ve 2016/04-36 sayı ile ruhsatlandırılmıştır.

Yapılacak bu tesisin ardından, İBB arkeolojik park ve sergi alanını, yeşil alan olarak yeniden düzenleyecek ve tesisinde işletmeye alınmasıyla birlikte tüm bölgenin güvenliği, bakımı ve kullanımı yaşam kalitesini yükseltecektir. 10 yıldan beri, Roma bahçesi olarak bilinen bu arkeolojik kazı alanının kötü kullanımı sebebi ile çevre sakinlerinin yoğun şikayetleri bulunmaktadır. Yapılan bu sosyal tesisin bölgeye en önemli katkısı, nezih bir yeşil park alanının kazanılması olarak değerlendirilmektedir.”

Roma Parkı'nda Sosyal Tesis Kazıları Müze Denetiminde Yapılacak

Arkeologlar Derneği: “Bu alan bir bütündür ve öyle korunmalıdır”

Beyoğlu Belediyesi’nin açıklamasının ardından Arkeofili’ye açıklama yapan Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi başkanı Yiğit Ozar, bütün yamacın arkeolojik potansiyeli ve kentin tarihsel topografyası bakımından bir bütün olduğunu ve bir bütün olarak korunması gerektiğini söyledi.

Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Yiğit Ozar; “61 ada 8 parsel olarak geçen arazi, Roma Bahçesi’nin üst kısmında Beyoğlu Koruma Amaçlı İmar Planı’nda sosyal kültürel tesis alanı olarak imara açılan bir arazidir. Roma Bahçesi olarak anılan yer kadastral sisteme göre bu arazinin komşusudur ve aynı planda “arkeolojik park” olarak gösterilmiştir.” dedi.

Ozar sözlerine şöyle devam etti;

“Roma Bahçesi’nin alt kotunda da 50 parsel bulunmaktadır. 50 parsel de Beyoğlu Koruma Amaçlı İmar Planı’nda hem “arkeolojik park” hem de ihya yoluyla yapılaşmaya açılacak alan olarak işlidir. Öyle ki, MSGSÜ’nün burada yeniden inşa etmek istediği İmalat-ı Harbiye Usta Mektebi projesi arkeolojik kazılarda tespit edilen MS.6./7.yy’a tarihlenen kalıntılar ve tepkiler nedeniyle şimdilik durmuş görünmektedir. Dolayısıyla bütün bu yamaç arkeolojik potansiyeli ve kentin tarihsel topografyası bakımından bir bütündür.”

Kazılar İstanbul Arkeoloji Müzeleri denetiminde yapılacak

İhbarlar ve başvuru üzerine bölgedeki kazıların artık İstanbul Arkeoloji Müzeleri denetiminde yapılacağını belirten Ozar, dileklerinin; bir bütün olarak korunan ve kamusal alan olarak kullanılan ve kenti zenginleştiren bir arkeolojik park olarak kente kazandırılması olduğunu söyledi.

Ozar açıklaması şu şekilde;

“Günümüzün kadastral sistemine göre bu bütünü parçalamak örneğin 61 ada 8 parselin arkeolojik katmanları olmadığını değil, bölgedeki sit belirlemelerinin ve koruma amaçlı imar planının yetersizliği gösterir. Nitekim, Cihangir Güzelleştirme Derneği ve semt halkının arkeoloji müzelerine yaptığı ihbarlar ve derneğimizin İstanbul I Numaralı Yenileme Alanları Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na yaptığı başvuru sonucu 61 ada 8 parseldeki kazı çalışmalarının İstanbul Arkeoloji Müzeleri denetiminde yapılması kararı alındı. Dileğimiz tüm bu alanın arkeolojik varlıklarıyla, setleriyle, bitki dokusuyla bir bütün olarak korunan ve kamusal alan olarak kullanılan, kentteki gündelik yaşantımızı zenginleştiren bir arkeolojik park, rekreasyon alanı olarak kente kazandırılmasıdır. Elbet bu tekil müdahaleler yerine gerçek anlamda katılıma ve gözetime açık bir süreçle bu alana özel belirlenecek ilkeler doğrultusunda yapılmalı.”

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login