Eski Van Şehrinde Osmanlı Dönemine Ait Kamusal Yapılar Ortaya Çıktı

Eski Van şehrinin turizme kazandırılması amacıyla gerçekleştirilen kazılarda, Osmanlı dönemi mimarisiyle ilgili kamu binaları kalıntıları gün yüzüne çıktı.

Eski Van Şehrinde Osmanlı Dönemine Ait Kamusal Yapılar Ortaya Çıktı

Van Kalesi’nin güneyinde bulunan eski Van şehri kazı çalışmalarında, Osmanlı döneminde insanların yaşam tarzları ve dönemin kurumsal yapısıyla ilgili yeni bulgulara ulaşıldı. Kazılarda Osmanlı dönemine ait belediye, meclis, mahkeme binası ile emekli askerler lokalinin kalıntılarına ulaşıldı.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erkan Konyar başkanlığında 7 yıldır devam eden kazılarda, ortaya çıkan kalıntılar, eski Van şehrinin özgün ve planlı yapısını ortaya çıkardı.

Konyar yaptığı açıklamada, Urartu medeniyetine başkentlik yapan ve 800 yıllık geçmişiyle eski Van şehrinin, çok kültürlü ve batıya açık bir yapıya sahip olduğunu söyledi. Konyar, 6000 metrekarelik alanda sürdürdükleri kazı çalışmalarında, son iki yıldır daha çok koruma çalışmaları yaptıklarını belirtti.

Eski Van şehrinde Rus seramiği, Avrupa’dan gelmiş aksesuarlar, Fransa’dan gelmiş parfümler bulduklarını ve bunların kentin Avrupa’ya açık bir kültürünün olduğunu gün yüzüne çıkardığını anlatan Konyar şöyle konuştu:

“Önümüzdeki yıl eski Van şehri ile ilgili somut adımlar atılacak. Kazılarla buranın yaşanabilir bir alan haline getirilmesi ile ilgili proje gündemde. Alan bu şekilde kaldığı takdirde yaşanabilir olur. Kazı çalışmalarımızı yürüttüğümüz alanlar daha çok kamusal alanlardan oluşuyor. Yani belediye binası, meclis binası, mahkeme binası, emekli askerler lokali, posta veya sağlık departmanının olduğu alanlara ulaştık. Eski Van şehrinin özgün ve planlı bir yapıya sahip olduğu, çalışmalar sonucunda ortaya çıktı. Şehrin iç kısımlarına doğru gidildikçe de Güneydoğu’nun geleneksel mimarisi karşımıza çıktı.”


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login