Van Gölü’nde Suların Çekilmesiyle Tarihi Eserler Gün yüzüne Çıktı

Van gölünde son 15 yılın en büyük su kaybı yaşanıyor. Gölün bazı kısımlarında su çekilmeleri yaklaşık 10 metreyi buldu. Binlerce yıl önce yapılıp daha sonra sular altında kalan birçok tarihi eser de gün yüzüne çıkıyor. Erciş ilçesinde bir Osmanlı kalesi ortaya çıktı. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Fuat Doğu, bölgede bazı incelemelerde bulundu. Suların çekilmesiyle ortaya çıkan tarihi eserlerden en iyi korunmuş olanının Osmanlı kalesi olduğunu belirten Ali Fuat Doğu, bu kalenin Urartu zamanında yapılmış olduğunu ve Osmanlıların da bu kaleyi onararak kullandığını söyledi.

Ali Fuat Doğu, suyu çekilen bölgede 1840’lı yıllarda Erciş ilçesinin yerleşme alanı olduğunu fakat sular yükseldikçe ilçenin içerilere doğru kaydığını söyledi. Doğu, ayrıca Urartuların burada 3 bin yıl önce yaşadıklarına dair birçok bilgimiz var ve bundan dolayı suların içinde daha birçok Urartu kalıntısının korunduğunu düşündüklerini söyledi.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply