Van Gölü’nde Selçuklu Mezar Taşları’ndan İskele Yapılmış

Van Gölü’nde tarihi Selçuklu mezar taşlarının 70 yıl önce yerlerinden sökülerek iskele yapıldığı ortaya çıktı.

Van Gölü'nde Selçuklu Mezar Taşları'ndan İskele Yapılmış

Van’ın Gevaş İlçesi’ndeki Van Gölü kıyısında tarihi Selçuklu mezar taşlarının yaklaşık 70 yıl önce sökülüp iskele yapıldığı ve bu iskelenin de sular altında kaldığı ortaya çıktı. Skandal olay Yüzüncü Yıl Üniversitesi bilim insanları ile Sualtı Görüntü Yönetmeni Dalgıç Tahsin Ceylan tarafından fotoğraf ve görüntülerle belgelendi.

Yapılan incelemelerde, iskelenin, Van-Bitlis yolunun güneyindeki Selçuklu mezarlığından sökülen Arapça yazılı mezar taşlarından oluştuğu belirlendi.

Van Gölü'nde Selçuklu Mezar Taşları'ndan İskele Yapılmış

1994 yılında Van Gölü’nde Van Gölü Canavarı’nı arama çalışması yapan Sualtı Görüntü Yönetmeni Dalgıç Tahsin Ceylan, o dönemde Gevaş kıyılarında tesadüfen çektiği fotoğraflarla skandalı yıllar sonra ortaya çıkardı. Yaklaşık 22 yıl önce çektiği fotoğraflardan yola çıkan Ceylan, Van YYÜ Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarı ve Dalgıç Murat Kulaç ile birlikte belirledikleri bölgeye tekrar dalış yaptı. Dalış yapılan bölgede aynı mezar taşlarının görülmesi üzerine tarihi eserler fotoğraflanarak belgelendi.

Van Gölü'nde Selçuklu Mezar Taşları'ndan İskele Yapılmış

Ceylan: “İlk fotoğrafları 1994 yılında çektim. Yıllar sonra geldiğimde o bölgeyi aradım ancak bulamadım. Geçen gün Gevaş’ta yapılan bir organizasyonda Belediye Başkanı Sinan Hakan’ın konuşmasıyla tarihi mezar taşlarını burada olduğunu öğrendiğimde çok heyecanlandım. Hemen Prof.Dr. Mustafa Sarı, dalgıç Murat Kulaç ile birlikte o bölgeye daldık. Tarihi mezar taşlarının iskele yapıldığını bir kez daha fotoğraf ve görüntülemeyi başardık. Burası şimdi su altı fotoğrafçıları için bulunmaz bir mekan durumunda.”


DHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login