Dövmeli Cao Leydisi’nin Yanına Gömülenlerle Akrabalığı Araştırılıyor

Peru’daki Moche uygarlığı hakkında bildiklerimizi kökten değiştiren Cao Leydisi hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için onunla beraber kurban edilen kişiler inceleniyor.

Dövmeli Cao Leydisi'nin Yanına Gömülenlerle Akrabalığı Araştırılıyor

Cao Leydisi’nin canlandırması. F: wikipedia

2006 yılında Peru’da bulunan ve Moche Uygarlığı’nda güçlü bir kadın yönetici olduğu düşünülen Cao Leydisi’nden numuneler almak için Harvard Üniversitesi’nden bir grup uzman Peru’nun batısındaki Trujillo şehrine gitti.

Uzmanların numune alma amaçları, Cao Leydisi ile birlikte bulunan diğer mumyaların silahlar ve mücevherler ile birlikte gömülmüş olan bu genç kadınla aralarında bir akrabalık bağı olup olmadığını araştırmak ve eğer var ise ne türden bir akrabalık ilişkisi içerisinde olduklarını tespit etmek.

Dövmeli Cao Leydisi'nin Yanına Gömülenlerle Akrabalığı Araştırılıyor

Cao Leydisi’nin kolundaki dövmeler. F: doctor-mirabilis.tumblr.com

Araştırmalar Harvard Peabody Arkeoloji ve Etnoloji Müzesi’nin müdürü Amerikalı arkeolog Jeffrey Quilter başkanlığında yürütülüyor. Jeffrey Quilter, Cao Leydisi’nin ve yanındaki diğer 5 mumyayı da içeren cenaze kortejinin dna sonuçlarının 2016 yılının sonu itibariyle açıklanacağını duyurdu.

Cao Leydisi’nin keşfi Moche Uygarlığı üzerindeki fikirleri oldukça değiştirmişti. Peru’daki Huaco Cao Viejo adlı arkeolojik sit alanında bulunan mumya, iyi korunmuş olması ve bir zamanlar güçlü bir yönetici olduğunu işaret eden zengin buluntular ile birlikte keşfedilmesi sebebi ile oldukça önem arz ediyor.

F: raisingmiro.com

F: raisingmiro.com

Keşif sırasında, Cao Leydisi’nin haricinde kendisine eşlik eden 3 arkadaşıyla birlikte kurban edildiği düşünülen genç bir kız daha bulundu. Mumyalar’ın tümü elbiseleri, kolyeleri, burun halkaları, saç örtüleri ve merasim asaları ile birlikte gömülü olarak bulunmuşlardı.

Uzmanlar tarafından sürdürülen 6 aylık bir çalışmadan sonra açılan mumyanın teninden alınan numuneler, Cao Leydisi’nin vücudunun büyük ölçüde dövmelerle kaplı olduğu gerçeğini ortaya çıkararak uzmanları şaşkınlığa uğratmıştı.

Dövmeli Cao Leydisi'nin Yanına Gömülenlerle Akrabalığı Araştırılıyor

Cao Leydisi’nin eli. F: archaeology.org

2009 yılında açılan ve Cao Leydisi ile birlikte Huaco Cao Viejo’dan çıkarılan buluntuların sergilendiği müze ise tüm dünyadan yılda 40.000 ziyaretçi çekmekte. Müzenin müdürü olan Regulo Franco ise bu ziyaretçi sayısını en kısa zamanda 60.000 dolaylarına çekmeyi umut ediyor.

Peru’daki Moche Uygarlığının 2000 Yıllık Erotik Seramikleri

Peru’da 1500 Yıllık Kedi Pençeleri


peruthisweek.com

Yeditepe Üniversitesi'nde Tarih ve Felsefe bölümlerinde anadal öğrencisi olarak eğitimini sürdürürken bir yandan da yine Yeditepe Üniversitesi Antropoloji bölümünde yandal ögrencisi olarak ögrenim görüyor.

You must be logged in to post a comment Login