Peru’da Antik Taht ve Tören Salonu Bulundu

Peru’daki arkeologlar, antik çöl toplumunun dini liderleri ve üst düzey yöneticileri için bir buluşma yeri olduğuna inandıkları tarihi bir yapı keşfetti.

Antşk yapıda bulunan duvar resimleri. F: AFP/Getty Images

Söz konusu kalıntılar, Lambayeque bölgesindeki Limon arkeolojik kompleksinde bulundu ve 1500 yıl önceki Moche kültürünün zamanına kadar izlenebiliyor.

Bulgular, siyasi amaçlar için kullanılmış olabilecek iki oda içeriyor. Odalardan ilki, içinde iki tane taht bulunan ve ziyafet için düzenlenmiş gibi görünüyor. Burada yöneticiler, misafirleri için büyük ziyafetler düzenlemiş olabilir. Diğer odada ise yuvarlak bir podyum bulunuyor ve burada muhtemelen duyurular yapılıyordu.

(Peru’daki Moche Uygarlığının 2000 Yıllık Erotik Seramikleri)

Bazı duvarlarda da balık ve deniz aslanı resimleri bulunuyor ve bunlar sadece seçkinler tarafından kullanılmak üzere tasarlanmış olabilir.

Şimdiye dek, bu iki oda, Moche kültürünün çeşitli seramiklerinde tasvir edilmişti ve bu da, buranın kültüre özel bir değer taşıdığını gösteriyor.

Kuzey Peru’daki Limon arkeolojik kompleksinde, keşfedilen Moche kültür töreni bölgesinin havadan görünüşü. F: AFP/Getty Images

Araştırmaları yürüten arkeolog Walter Alva, “Bu sahneler Moche dünyasının ikonografisinde tasvir edilmişti, ancak fiziksel olarak nerede olduklarını bulmak için yeterince şansımız olmamıştı. Bu oldukça önemli bir bulgu.” diyor.

Kuzey Peru’da hüküm süren bu And toplumu, 1. ve 8. yüzyılları arasında (MS 100’den 700’e kadar), İnka uygarlığı ve İspanyol işgali öncesinde gelişmişti.

Oldukça karmaşık bir kültür olarak tanınan Moche halkı, çöl bölgesinde ekin yetiştirmek için çeşitli yöntemler geliştirdi ve aynı zamanda çok çeşitli cinsel davranışların tasvir edildiği heykel ve altın eserleriyle biliniyorlar.

Akademisyenler, bazı çevresel felaketlerin, kültürün çöküşünden sorumlu olabileceğini düşünüyor ve arkeologlar, bazı odaların yapımının 5. yüzyılda aniden durduğuna dikkat çekiyor.

(Peru’daki 1200 Yıllık Soylu Kadının Yüzü Canlandırıldı)

Bir süper El Nino’nun MS 536 ve 594 yılları arasında meydana geldiğinden kuşkulanılan bölgede, aşırı yağmura ve sel baskınına ve bunun ardından da aşırı hava akımına yol açtığı düşünülüyor.

Alva, bu bölgenin daha fazla incelenmesinin, Moche’nin siyasi hayatını anlamaya yönelik ipuçlarını ortaya çıkaracağına inanıyor. Daha önce yapılan araştırmalar, kadınların zamanın siyaset ve dininde önemli rol oynadığına işaret ediyordu.

Cao Leyfdisinin kafatası, 2006’da Huaca Cao Viejo adında harabe haldeki bir piramitte bulundu. F: Reuters

Bilim insanları Temmuz 2017’de, 3D baskıyı kullanarak Dövmeli Cao Leydisi’nin yüzünü yeniden yapılandırdıklarını açıkladılar.

Yüz, 2006 yılında Trujillo şehrinin yakınlarında Huaca Cao Viejo olarak bilinen yıkık bir kerpiç piramitte keşfedilen eski bir güçlü kadın liderin kalıntılarına dayanılarak yeniden canlandırıldı.

(Dövmeli Cao Leydisi’nin Yanına Gömülenlerle Akrabalığı Araştırılıyor)

Vücudunun her yanı özenli dövmelerle kaplı kadın Cao Leydisi’nin, iki büyük savaş topuzu ve 23 mızrak fırlatıcısı da dahil olmak üzere silahlarla gömülmüş olması, onun önemli bir Moche hükümdarı olduğunu düşündürüyor. Leydinin mezarında taç gibi altın ve bakır eserler de bulunmuştu.

Kültür Bakanı Salvador del Solar, “Cao Leydisi’nin keşfi, kadınların kuzey Peru’nun zengin kültürüne ilişkin politik ve dini rolünü gösteriyor.” diyor.


IB Times. 13 Ocak 2018.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login