Van’da Tarihi Kümbetin Yanına Yapılan Kaçak Yurt Yıkılıyor

Van’ın Gevaş ilçesinde yer alan 700 yıllık Halime Hatun Kümbeti’ne bitişik yapılan kaçak ve ruhsatsız yurt binasıyla ilgili yıkım kararı sonunda çıktı.

Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Gevaş Belediyesi’ne ait olan ve Selçuklular döneminde Melik İzeddin kızı Halime Hatun için yaptırılan Halime Hatun Kümbeti, 1985 yılında 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak belgelenmişti.

Avukat Fevzi Özlüer’in suç duyurusu ile başlatılan soruşturma kapsamında, yurt binasının yıkılmasına karar verildi. Ayrıca kaçak binanın 2011’de Van’da yaşanan depremde hasar gördüğü ortaya çıktı.

Gevaş kaymakamlığının aldığı kararda, “Mevcut yurt binasının ivedilikle yıkılarak, okul bahçesinde daha uygun bir yere yeni yurt binasının yapılması gerektiği, kanaat ve sonucuna varılmıştır” sözlerine yer verildi.

Van Kültür ve  Koruma Bölge Kurulu, Halime Hatun Türbesi’nin anıt olarak tescil edilmesine ve 1. grup yapı olarak belirlenmesine de karar verdi. Yurt binasının da olduğu alan, ‘Halime Hatun Kümbeti Korunma alanı’ ilan edildi.

evrensel

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login