Sit Alanlarındaki Kaçak Yapılara İmar Barışı Yok

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 1. derece arkeolojik SİT alanları içine yapılan yapıların imar barışı başvurularının kabul edilmeyeceğini açıkladı.

Kurum açıklamasında, “1. derece arkeolojik SİT alanında bulunan binaların imar barışından faydalanmasına müsaade etmeyeceğiz.” dedi.

Geçtiğimiz günlerde UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’nde yer alan Kapadokya’da, peri bacalarının hemen dibine yapılan çok katlı otel inşaatını otel inşaatı ses getirmiş, gelen tepkiler üzerine otel inşaatı durdurulup yıkılmıştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “1. derece arkeolojik SİT alanında bulunan binaların imar barışından faydalanmasına müsaade etmeyeceğiz.” dedi.

(Türkiye’nin Kültürel Mirası Yağmalanıyor, Haberiniz Var mı?)

Kurum, bir dizi programa katılmak için geldiği Sivas’ta, Vali Salih Ayhan’ı makamında ziyaret etti. Valilik çıkışında açıklamalarda bulunan Kurum, Kapadokya Bölgesi’nde peribacalarının yakınında bulunan yapıların yıkılmasına ilişkin bir süreç başlattıklarını söyledi.

Bu süreci Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Nevşehir Valiliğinin ortak yürüttüğüne belirten Kurum, “Biz tarihimizi bozacak, kültürümüzü bozacak hiçbir kaçak yapıya izin vermeyeceğimizi daha önce ifade etmiştik. Buna ilişkin yapılan ilk tespitlerde 190 yapı tespit edildi ve 38 yapımız valiliğimiz tarafından yıkıldı. 26’sının da yine tebligatı yapılarak toplamda 64 yapının yıkımını gerçekleştirdik. Kalan yapıların da en kısa zamanda inşallah yıkımlarını gerçekleştireceğiz.” dedi.

Bakan Kurum, şunları kaydetti: “Birinci derece arkeolojik sit alanında bulunan binaların imar barışından faydalanmasına müsaade etmeyeceğiz. Bunu dün Kültür ve Turizm Bakanımızla da konuştuk, böyle bir karar aldık. Çünkü biz bu anlamda gerçekten tarihimizi, kültürümüzü korumak istiyoruz. Kapadokya bölgemiz bu anlamda bizim en önemli değerlerimizden birisidir. Diğer taraftan tüm Türkiye genelinde de toplamda 20 ilde 2 bin 145 kaçak yapının tespiti yapıldı. Artık resmi süreç başlatıldı, bu süreçlerin tamamlanmasına müteakip kaçak yapıların yıkımlarını da gerçekleştiriyor olacağız. 18 ilde de tespit çalışmalarımız devam etmektedir.”

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login