Çorum’da Bir Kaçakçıdan 3600 Yıllık Kral Mührü Çıktı

Çorum’da tarihi eser kaçakçılarına yapılan operasyonda 3600 yıllık Kral mührü ele geçirildi. Söz konusu mühürden dünyada sadece iki tane olduğu belirlendi.

Çorum’da Bir Kaçakçıdan 3600 Yıllık Kral Mührü Çıktı

Çorum Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri tarihi eser kaçakçılarına yönelik il merkezinde geniş kapsamlı operasyon düzenledi. Şüpheli kişinin Ankara’dan Çorum’a gelerek tarihi eser satacağı ihbarını alan polis, söz konusu otomobili kent merkezine 3 kilometre kala durdurdu. Şüphelinin üzerinde yapılan üst aramasında, krem kutusunun içerisinden üzerinde çeşitli figür ve rakamlar bulunan yarım ay şeklinde kulplu mühür, 2 sikke ve 1 adet yaklaşık 10 santim uzunluğunda demir tarihi eser bulundu.

Çorum Valiliğinin yaptığı açıklamaya göre bulunan mührün Çorum Müze Müdürlüğü uzmanlarınca incelendiği ve 3600 yıllık olduğu ortaya çıktığı belirtildi. O dönemde kral ile katip arasında yapılan yazışmalarda kullanılan mührün dünyada 2 adet olduğu, mührün çok değerli olduğu ve diğer eşinin ise geçmişte Amerika’ya kaçırıldığı açıklandı.

Çorum’da Bir Kaçakçıdan 3600 Yıllık Kral Mührü Çıktı

Gözaltına alınan şüpheli, ‘Tarihi Eser Kaçakçılığı’ suçundan sevk edildiği adliyede nöbetçi mahkeme tarafından her zamanki gibi serbest bırakıldı.


 

DHA

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login