Çanakkale’de Yakalanan Eser Kaçakçısında Tarihi Tevrat Bulundu

Çanakkale’de düzenlenen operasyonda tarihi eser niteliği olan Tevrat ve bazı tarihi eserler ele geçirildi. Olayla ilgili bir kişi gözaltına alındı.

CHA’nın haberine göre, Lapseki ilçesinin Kanğırlı Köyü’nde şüphelinin aracında tarihi eser niteliği olan malzeme bulundurduğu bilgisini alan Çanakkale Jandarma Komutanlığı ekipleri, şüpheliyi takibe aldı. Köy yolu üzerinde durdurulan şüphelinin aracında yapılan aramada 7 adet sikke, 1 adet tarihi eser niteliği olan Tevrat, 2 adet heykel, 1 adet el terazi, 1 adet kapı süsü ve 1 adet Çini işlemeli vazo olmak üzere toplam 14 parça tarihi eser ele geçirildi.

Ele geçirilen tarihi eserler savcısının talimatı ile Çanakkale Müze Müdürlüğü’ne teslim edilmek üzere muhafaza altına alındı. Şüpheli çıkarıldığı Lapseki Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ifadesinin alınmasının tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login