Mısır’da Çirkin Nefertiti Büstü Olay Yarattı

Güzelliğiyle ünlü Mısır Kraliçesi Nefertiti’nin büstünün çirkin kopyası Mısır’da büyük şaşkınlık ve olay yarattı. BBC’nin haberine göre Mısır’ın Samalut kenti girişine konan Nefertiti büstü, sosyal medyada alay konusu oldu.

Bir Facebook Kullanıcısı: “Mısır sanatı yıllar boyunca işte böyle gelişti”

Kraliçe Nefertiti M.Ö. 14. yüzyılda kocasıyla birlkte Mısır’a hükmetmiş ve efsanevi güzellilğiyle ün salmıştı. Nefertiti ismi de, “güzel bir kadın geldi” anlamını taşır. Kraliçe Nefertiti hakkındaki görsel bilgiler, 1912 yılında çıkarılan ve halen Berlin müzesinde bulunan büstü esas alıyor. Nefertiti büstünün nerede sergilenmesi gerektiği konusu, sık sık Mısır ve Almanya arasında tartışma konusu oluşturmakta.

Bir Twitter kullanıcısı: “Bu, Samalut kentindeki ‘Nefertiti’. Herhalde öldükten dört gün sonra buna benziyordu”

Mısırlılar için Nefertiti, ülkelerinin büyük tarihi geçmişinin ve güzelliğinin simgesi olmaya devam ediyor. Dolayısıyla Samalut kenti girişine bir büst konması kararlaştırıldığında, yetkililerin aklına Kraliçe Nefertiti geldi.

“Evlenmeden önce ve sonra Nefertiti”

Ancak Nefertiti büstünün kopyası, Kraliçenin efsanevi güzelliğine o denli uzaktı ki, pek çokları Mısır sanatının umutsuz hallere düştüğünden yakındı.

“Aradaki farkları bulun”

Tepki toplayan devasa büst, yerleştirildiği noktadan kaldırıldı. Yerel medyaya göre, öfke uyandıran Nefertiti kopyasının yerine, barışı simgeleyen güvercin heykeli konacak.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login