İki Sanatçı Nefertiti Büstünü Gizlice Tarayarak Halka Sundu

Berlin Mısır Müzesi’nde bulunan Nefertiti büstü, iki sanatçı tarafından gizlice taranarak 3 boyutlu hale çevrildi.

Adsız

Sanatçılar Nora Al-Badri ve Jan Nikolai Nelles Berlin Müzesi’ne normal ziyaretçi gibi girdiler. Planları ise oldukça basitti; Nefertiti büstünü üç boyutlu hale çevirmek için bir kaç dakika büst etrafında dolanmak ve yanlarında getirdikleri Kinect tarayıcı ile büstü tarayarak aldıkları verileri kaydetmek.

İki sanatçının bu performansı ise müze yetkilileri tarafından pek takdir görmedi. Yetkililer bu eylemin bir çeşit dijital hırsızlık olduğunu düşünmekteler.

Ayrıca sanatçılar oluşturdukları 3D modeli internet üzerinden de yayınladılar. Sanatçıların yaptıkları ise bizim açımızdan bir çeşit kamulaştırma olarak düşünülebilir.

Tarayıcı ile çalışırken müze içinde çekilmiş görüntü

Badri ve Nelles daha sonrasında Kahire’de halka açık bir alanda oluşturdukları yüksek kaliteli reprodüksiyonu halka sergilediler. Bu performansı şöyle yorumlamaktalar; “Mısır halkının, binlerce yıllık kültürlerinin bir parçası olan bu eserin en azından bu şekilde onlara ulaştırılmasının bir hak olduğunu düşünmekteyiz.”

Yapılan bu çalışmadaki bir başka enteresan konu ise böyle bir yöntem ile büstün taranamaz olduğu iddiası. Bu iddia sanatçılar tarafından tamamı ile reddedilmiş olsa da bazı kişiler ise 3D modelleme için gerekli olan dosyaların ve verilerin müze sisteminde mevcut olduğunu ve hacker’lar tarafından bu dosyaların çalınarak bu modellemenin yapılmış olabileceğini söylüyor.


Buradan 3D modelin dosyalarına ulaşabilirsiniz. (http://nefertitihack.alloversky.com/)

Buradan sanatçı Al-Badri’nin kişisel sitesinde çalışmanın detaylarını öğrenebilirsiniz. (http://nora-al-badri.de/)

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login