İsrail’de Bir Kadına Ait 2600 Yıllık Mühür Bulundu

İsrail’de bulunan üstünde bir kadının adı olan 2,600 yıllık mühür, o zamanlarda çok nadir olarak görülen yüksek statülü bir kadının varlığına işaret ediyor.

Yarı değerli bir taştan yapılmış olan yuvarlak mühür, Kudüs’de İlk Tapınak Dönemi’ne tarihlenen bir kazıda bulundu. Mühürdeki kadının ismi “Elihana bat Gael” eski İbranice harflerle yazılmıştı. Yazı “Gael’in kızı Elihana” anlamına geliyor.

Görsel: Clara Amit/ İsrail Eski Eserler Kurumu

Araştırmacılara göre siyah renkli bu mühür, kadının mülk sahip olmasını ve kendi işini yürütmesini sağlayan eyasal bir konumu olduğunu gösteriyor. Elihana, yasal ve mali açıdan bağımsızdı.

Arkeologların açıklamasına göre “Mühürün sahibi olan kadın, İlk Tapınak Dönemi’ndeki diğer kadınlara göre istisnai bir kadındı. Bu dönemden üstünde isim yazılı herhangi bir mühür bulmak oldukça nadir bir olayken, üstünde bir kadının ismi olan bir mühür bulmak çok daha nadir görülür.”

Mühür belgeleri imzalamak için kullanılıyordu ve büyük ihtimalle Elihana tarafından takılan bir yüzüğe monte edilmişti. Mühürde Elihana’nın isminin yanında babasının ismi de bulunuyor. Araştırmacılar bunun, Elihana’nın yüksek statüsünün kocasından değil, ailesinden geldiğini gösterdiğini söylüyor.

Hebrew Üniversitesi’nden Dr Hagai Misgav “Kadınlara ait mühürler, tüm mühürlerin çok küçük bir kısmını oluşturuyor. Bu dönemden kadın mühürlerinde kocaların değil, kadınların babalarının ismi oluyor. Bu da Elihana’nın zengin konumunu ve bunun orjinal ailesini bağlı olduğunu gösteriyor. Kadının kimliğine ait başka bir bilgi bulunmuyor. Fakat mühür onun yüksek statüsünü gösteriyor” dedi.

“Görünüşe göre Elihana, evlendikten sonra bile mülk ve parasal haklarını koruduğu için, mühürde babasının adı da korunmuş” diyor Misgav.


IB Times, Discovery News

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login