İsrail’de Bok Böceği Şeklinde 3700 Yıllık Mühür Bulundu

İsrail’in Haifa kenti kıyılarında Antik Mısır’ın 13. Hanedanlık dönemine ait olduğu sanılan bok böceği şeklinde 3700 yıllık mühür bulundu.

İsrail'de Bok Böceği Şeklinde 3700 Yıllık Mühür Bulundu

Haifa Üniversitesi, geçtiğimiz Pazar günü Tel Dor’da bok böceği biçimli bir Antik Mısır mühürü bulunduğunu duyurdu.

Mühürü tesadüfen bulan kuş gözlemcisi, bölgede arkeolojik kazıları yürüten üniversite ekibine mühürü teslim etti. Nadir olarak nitelendirilen mühür, geçtiğimiz kış şiddetli bir yağmurun ardından gün yüzüne çıkmıştı.

Mühürün Antik Mısır’da 13. Hanedanlık Dönemi’nden statü sahibi bir kişiye ait olduğu ve MÖ. 18. yüzyıla tarihlendiği düşünülüyor. Mühürde yazılan isim henüz deşifre edilememiş olsa da,  hiyerogliflerden anlaşıldığı kadarıyla hazineden sorumlu kişiye ait olduğu belirtiliyor.

Tel Dor Üniversitesi’nden kazılarda çalışan bir yetkili, “Mühür büyük ihtimalle oldukça yetkili bir kişiye ait. Muhtemelen krallık hazinesinden sorumlu bir kişi olduğu anlaşılıyor.” diyor.

İsrail'de Bok Böceği Şeklinde 3700 Yıllık Mühür Bulundu

Tel Dor, binlerce yıl boyunca oldukça önemli bir liman kentiydi. Araştırmacılar bu mühürün, Tel Dor’a nasıl ulaşmış olabileceği ile ilgili iki muhtemel görüşü bulunuyor. İlk ihtimal; bir valinin ya da temsilcinin Tel Dor’u ziyaret etmiş olması. İkinci ihtimal ise, mühürün çok daha sonraki dönemlerde buraya ulaşmış olması. Yani Roma döneminde Antik Mısır eserlerine olan ilginin buna sebep olmuş olabilir.

Bok böceği şekilli mühürün, şiddetli yağmur sonrası höyükten yuvarlanarak düşmüş olması ve tesadüfen bulunmuş olması, arkeolojik bağlamının bilinmesini imkansız kılıyor. Muhtemelen bu objenin buraya ne zaman ve nasıl ulaştığı asla öğrenilemeyecek.


timesofisrael.com

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login