Kudüs’te Yehuda Kralı Hezekiya’ya Ait Mühür Bulundu

İsrail’in Kudüs kentinde Yehuda Krallığı’nın 14.Kralı olan Hezekiya’nın damgasını taşıyan 2700 yıllık kraliyet mührü bulundu.

Kudüs'te Yehuda Kralı Hezekiya'ya Ait Mühür Bulundu

Mührün üzerinde  “Yehuda Kralı Ahaz’ın oğlu Hezekiya’ya aittir” ibaresi yer alıyor. Mührün MÖ. 727 ve MÖ.698 yılları arasında yaşamış olan Kral Hezekiya’nın döneminde kullanılan antik bir çöplükte yapılan kazılar sırasında ortaya çıkarıldığı belirtildi.

Kilden yapılmış oval şeklindeki küçük mührün üzerinde iki yanında “hayat”ı temsil eden eski Mısır hiyerogliflerinin yer aldığı iki kanadı aşağı doğru dönmüş bir güneş baskısı bulunuyor. Genişliği 1, kalınlığı 0.3 cm olan mührün arkeolojik bir kazıda keşfedilen bir İsrail ya da Yehuda kralına ait ilk damga olduğu düşünülüyor. Bu mühür dışında, Hezekiya’ya ait başka mühürler de olduğu biliniyor fakat bugüne kadar ortaya çıkarılmadı. Mühürde yapılacak incelemeler sonucu. Yehuda Krallığı’nın bölgede oynadığı rolle ilgili önemli ipuçları elde edilebilir.

Kudüs'te Yehuda Kralı Hezekiya'ya Ait Mühür Bulundu

Hezekiya Kimdir ?

Yehuda Krallığı’nın 14. Kral’ı olan Hezekiya, özellikle yaptığı dini reformlarla göze çarpıyor. Her türlü putperest sembolü yasaklayan Hezekiya Kudüs’te bulunan bütün ibadet yerlerini Tanrı’ya adadı. Tanrıça Aşera adına yapılan Aşera sütunları ve türbeleri parçalayan Hezekiya, politeizm yerine tekrar monoteizmi getirdi.

dailymail.co.uk

You must be logged in to post a comment Login