Diyarbakır’daki İlk Osmanlı Eseri Fatihpaşa Camisi’nde Yangın Çıktı!

Geçtiğimiz günlerde Tarih Elçi’nin Dört Ayaklı Minare’nin korunması hakkında konuşma yaparken öldürüldüğü, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, çatışmalar sırasında Diyarbakır’daki ilk Osmanlı eseri olan Fatihpaşa Camisi’nde yangın çıktı. AA’nın aktardığı bilgilere göre, PKK’lıların uzun namlulu ateş açması nedeniyle itfaiye ve polis, sabah saatlerinde çıkan yangına müdahele edemedi.

Kurşunlu Camisi olarak da bilinen eserin bulunduğu Fatihpaşa Mahallesi’nin sokağa çıkma yasağı uygulanan 6 mahalleden biri olduğu ve burada operasyonlar yapıldığı bilgisi alındı.

Yangının atlan el yapımı patlayıcılar nedeniyle çıktığı tahmin ediliyor. AA’da belirtildiğine göre, kısa sürede büyüyen yangına müdahele için gönderilen itfaiye ve polislere ateş açılması, yangına müdahele edilmesine engel oldu. Tarihi caminin büyük oranda zarar gördüğü söyleniyor.

Kurşunşu camisi 1516-1520 yıllarında Diyarbakır Valisi Bıyıklı Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştı. Cami, kubbelerinin kurşunla kaplı olması nedeniyle “Kurşunlu Camisi” olarak da anılıyor. Eser Diyarbakır’daki ilk Osmanlı eseri olma özelliğini taşıyor.

Cami daha önce de saldırılara hedef olmuştu. Bir süre önce PKK üyelerinin açtığı ateş sonudu caminin kapı, duvar ve camlarının zarar gördüğü bildirilmişti. Önceki gün de Kurşunlu Camisi’nin içinden açılan ateş sonucu bir polis memuru yaralanmış ve sonra vefat etmişti.

Diyarbakır’da Tarihi Fatihpaşa, Arap Şeyh, Hacı Hamit ve Hasırlı camileri ile Ermeni Katolik ve Protestan kiliselerinin çevresinde kazılan hendeklere ve kurulan barikatlara PKK tarafından çok sayıda patlayıcı yerleştirildiği de söyleniyor.

Sur’da 6 mahallede, bir caddede ve Dağkapı Meydanı’nda uygulanan sokağa çıkma yasağının ardından polis ve jandarma ekiplerince yapılan hava destekli operasyonlar sürüyor.

AA

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login